Lillepoes elab “koolibri” (4)

 

TOIDULAUA ÄÄRES: Selveri lillepoes elutsevale “koolibrile” on hüatsindinektar mokkamööda. PIRET MÄGI

TOIDULAUA ÄÄRES: Selveri lillepoes elutsevale “koolibrile” on hüatsindinektar mokkamööda.
PIRET MÄGI

Saare Selveri lillepoes lendab ringi lõunamaine liblikas, kes toitub kaupluses müüdavate õite nektarist.

Lillekaupluses müüjana töötav Katre Kundrats avastas haruldase külalise esmaspäeval, kui liblikas lendas õitseva hüatsindi ümber.

“Ta ei ole siin pidevalt kohal, aga käib aeg-ajalt nektarit söömas,” ütles Kundrats. “Pärast lendab otse üles, kusagile lae alla.”

“Katre pisut kartis teda, aga mulle see vahva liblikas nii väga meeldis – tõeliselt imeline elamus ühes külmas talvises päevas,” leidis liblikat filminud ja pildistanud kuressaarlane Piret Mägi. “Kõik kotid ja pambud said põrandale visatud ja ise roomasime liblikal põlvili järel, et teda pildistada ja filmida.”

Leidus neid, kes pidasid õite ümber lendavat tiivulist esialgu koolibriks.

“Ta on umbes maamesilase suurune ja kui talle käe lähedale panin, oli tiibade tuul hästi tugev,” kirjeldas Kundrats.

Mägi ütles, et kuigi tiivuline sarnanes tõesti linnuga, sai ta kohe aru, et “tundmatu elukas” on siiski putukas – väike “lendur” on koolibri kohta liiga pisike, pealegi on tal noka asemel lont, millega ta lilleõiest nektarit manustas.

Mägi tegi interneti abiga kindlaks, et tõenäoliselt on tegemist päevasuruga (Macroglossum stellatarum), kes pärineb Lõuna-Euroopast.

Nii Kundrats kui ka Mägi arvavad, et kuna väljas on külm talv, sattus haruldane külaline kauplusse tõenäoliselt koos lilledega.

Mis liblikast edasi saab? “Las ta siis elab siin, kui talle meeldib,” sõnas Katre Kundrats.

Eestis harva täheldatud liblikaliik päevasuru on pärit Lõuna-Euroopast. Et ta koolibriga sarnaneb, on leidnud ka liblikateadlased: tähendab ju liblika inglisekeelse liiginimetuse hummingbird hawk-moth esimene sõna koolibrid.

Eesti üks tuntumaid liblikauurijaid Teet Ruben kinnitas, et pildi järgi otsustades on tõepoolest tegemist päevasuruga. Ka tema arvas, et liblikas on sattunud kauplusse ilmselt koos lilledega. “See, et selline liblikas avastatakse niimoodi, talvel lillepoest, on väga haruldane ja põnev juhus,” kinnitas ta. “Päevasuru jõuab Eestisse valmikuna küll, aga ainult suvel, soojal ajal, kui on hea rändeaasta. Siis ta võib siin ka paljuneda.”

Rubeni andmeil on olnud aastaid, kus päevasurusid on Saaremaal täheldatud päris palju. “Need on siiski olnud üksikud aastad,” nentis liblikauurija. “Mullusest aastast ei tea ma ühtegi leidu.”

Küsimusele, kui kaua võib lillekaupluses elav päevasuru vastu pidada, vastas Ruben: “Praegu võib tema eluiga olla paar nädalat.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 529 korda, sh täna 1)