JUHTKIRI: Võlad ja võõrad

Uue aasta alguses puhastavad omavalitsused aeg-ajalt oma eelarveid ja kustutavad sealt rahasummad, mis tegelikult on virtuaalsed. Jutt käib väljastatud arvetel kajastatud summadest, mis pole omavalitsusele laekunud ja suure tõenäosusega ei laekugi.

Kiire ülevaade Saare maakonna valdadest näitab, et probleem pole siiski märkimisväärne ning inimesed ja äriühingud tasuvad omavalitsuselt saadud teenuste eest reeglina korrektselt. Nii mõnedki vallajuhid möönavad, et üksikutel puhkudel tuleb küll ette viibimisi raha laekumisel, kuid need ei ole pahatahtlikud venitamised. Meeldetuletamised üldjuhul toimivad ja võlad kustutatakse.

Samas on iga juhtum isemoodi. Kui 63-sendise võla tunnistamine lootusetuks on pigem kurioosum, siis mõneteistkümne euro tasumisest põhimõtteline keeldumine kõneleb võlgnikust hoopis teist keelt. Rääkimata enam kui tuhande eurosest tasumata üürist ja kommunaalmaksetest, mis on ka kohtust läbi käinud. Firma mitme aasta taha ulatuv rendivõlg peegeldab aga tahes või tahtmata äriühingu taga seisvate inimeste arusaamist soliidsest ärikultuurist. Ebaõnnestuda võivad ju kõik, aga valuraha ei pea jääma valla kanda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 187 korda, sh täna 1)