Krevera tegi minust parema inimese

GÜMNAASIUMI NÄITERING KREVERA 2015/16 – ÜLERIIGILISE B. ALVERI KONKURSI “TÄHETUND” LAUREAAT. I RIDA: Anni Polding (11.a), Agnes Kesküla (10.a), Ene-Liis Orb (10.a), Christopher Thomas King (11.c), Robin Soolind (11.a); II RIDA: Karl Kustav Kuning (10.a), Mihkel Šesterikov (12.c), Carlos Liiv (10.a), juhendaja Rita Ilves, Teele Tilts (12.a, duetipreemia), Kristel Ojango (11.c), Maria Pihlak (12.c), Kristi Rabi (10.a), Olev Sten Erik Jõgi (12.a); III RIDA: Mart Truu (10.a), Ekke Kaarel Rand (12.c, dueti­preemia), Hanna Mari Villsaar (12.a), Karl Villem Viss (11.c), Maria Helena Palijenko (12.b). Pildilt puudub Taavi Sink. ANDI ROOST

GÜMNAASIUMI NÄITERING KREVERA 2015/16 – ÜLERIIGILISE B. ALVERI KONKURSI “TÄHETUND” LAUREAAT. I RIDA: Anni Polding (11.a), Agnes Kesküla (10.a), Ene-Liis Orb (10.a), Christopher Thomas King (11.c), Robin Soolind (11.a); II RIDA: Karl Kustav Kuning (10.a), Mihkel Šesterikov (12.c), Carlos Liiv (10.a), juhendaja Rita Ilves, Teele Tilts (12.a, duetipreemia), Kristel Ojango (11.c), Maria Pihlak (12.c), Kristi Rabi (10.a), Olev Sten Erik Jõgi (12.a); III RIDA: Mart Truu (10.a), Ekke Kaarel Rand (12.c, dueti­preemia), Hanna Mari Villsaar (12.a), Karl Villem Viss (11.c), Maria Helena Palijenko (12.b). Pildilt puudub Taavi Sink.
ANDI ROOST

Just nii on väitnud mitmed kunagised Saaremaa ühisgümnaasiumi luuleteatri Krevera vilistlased, kes tänaseks jõudnud kuldsesse keskikka. Krevera ise saab juba 25 aastat vanaks, kuigi selle pidevalt uueneva seltskonna puhul on sõna “vana” kasutamine rumal mõte.

Aega saab mõõta aastates, aga kuidas mõõta tööd, vaeva, tulemust, emotsiooni? See mõõt­ühik, kui taoline üldse eksisteerib, on teada vaid Krevera tegijaile. Juubilari ajaloo algust meenutades ütleb juhendaja Rita Ilves, et küllap oleks midagi Krevera taolist sündinud  nagunii. Läks nõnda, et 12. jaanuaril 1991 esinesid kuursaalis maakonna õpetajate nääriballil Kristiina Toom, Ene Rooba, Velvo Väli ja Raivo Maripuu etendusega “Enda teha kõik…”.

Pärast etendust öelnud kooli direktor Viljar Aro, et ehk oleks aeg luua üks luuleteater. “Mäletan õhkõrnalt seda kava, kuid see oli vist esimene tõsisem asi, mida oli raske kuulata sisusse süüvimata,” meenutab Aro. “See oli märk, et tuleb luua midagi kestvat ja et kuulaja tuleb tõsta esinejate tasemele. See võikski olla luuleteatri kreedo.”

Nii ta sündiski. Nimi Krevera sai lapsukesele pandud esimesel vilistlaste õhtul ja selle taga peitub kombinatsioon asutajaliikmete nimetähtedest: KRistiina, Ene, VElvo, RAivo.

Tuntud oma headuses

Tänaseks ulatub Krevera vilistlaste arv ligi sajani. Luuleteatri kohta on valminud kolm uurimistööd, millest nii mõnigi meenutus on jõudnud sellesse artiklisse. Krevera oli ja on “tuntud oma headuses”. Aastaid miniteatripäevade žüriis istununa tean, kuidas Krevera esinemisi oodatakse, et millega Rita seekord üllatab.

Olgu kava mis teemal iganes, ikka on vaatajaid vaimustanud Rita oskus noored luulet armastama, mõistma panna.

Pühendumus, armastus eesti keele ja luule vastu, lavakultuur ja ausus on Krevera märksõnad. “Kuuluda Kreverasse tähendas võimalust olla koos teistega, kes seda tunnet jagasid, ja anda endast ühiselt midagi neile, kes meie ridadesse ei kuulunud, kuid suuremal või vähemal määral endas sedasama tunnet kandsid,” meenutab ühes uurimistöös Alice Noormägi.

Täispikk lugu ilmus laupäevases saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 584 korda, sh täna 1)