JUHTKIRI: Mehed, hoolige oma tervisest (1)

Tervisestatistika järgi on Saare maakonna elanike arv, kel on diagnoositud pahaloomuline kasvaja, kümmekonna aasta taguse ajaga võrreldes kõvasti kasvanud. Suurenenud on just meeste arv.

Kui 2000. aastal läks eesnäärmekasvaja juhtusid kirja vaid kümme, siis kuraditosin aastat hiljem oli see arv üle nelja ja poole korra suurem. Kas just vähki ennast rohkem on, küll aga on paranenud diagnostika, tohtrite ja meeste oma teadlikkus.

Kirurg Andres Sarjas leiab siiski, et Saaremaa meestel on oma tervise eest hoolitsemisel veel palju arenguruumi. Leidub ju ikka veel neid, kes otsustavad minna tohtri juurde alles siis, kui on selgeks saanud, et haigus ise üle ei lähe. Siis aga võib abi saamiseks olla juba liiga hilja.

Kes poleks kuulnud laialt levinud arvamust, et üks õige mees ei kurda kunagi. Ka tervise üle mitte. Ehk siiski tasuks kurta ja kohe, kui on tunne, et kõik ei pruugi korras olla. Veel parem oleks muidugi lasta regulaarselt oma tervist kontrollida. Nii igaks juhuks. Sest parem karta kui kahetseda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 308 korda, sh täna 1)