Uuenenud kesklinn liidab sõbralikult sõitjad ja kõndijad (15)

 

Uuenenud kesklinn liidab sõbralikult sõitjad ja kõndijad 2 x PROJEKT KUUBIS OÜ

Uuenenud kesklinn liidab sõbralikult sõitjad ja kõndijad
2 x PROJEKT KUUBIS OÜ

vaip-2

“EV 100” Kuressaare kesklinna avaliku ruumi arhitektuurivõistluse võidutöö välismaal õppivad autorid soovivad oma ideelahendusega luua rahustatud liiklusega keskkonna, kus tunnevad end hästi nii sõitjad kui ka kõndijad.

Eile Kuressaare raekojas toimunud võistlustööde auhindade üleandmisel võtsid võidutöö “Vaip” autorid Häli-Ann Tooms ja Mari-Liis Männik õnnitlused vastu Skype’i vahendusel, kuna üks viibib praegu Taanis ja teine Rootsis.

“Kuressaare tundus väga sümpaatne, olime siin enne käinud ja uurisime ka tuttavate käest tausta,” selgitas võistlusega liitumist Mari-Liis Männik. Häli-Ann Tooms lisas, et osalemine tuli hästi loomulikult ja ka projekti enda arendamine oli hästi inspireeriv. “Koht ise kutsus osa võtma,” märkis ta.

Võidutöö selgrooks on Tallinna ja Lossi tänav, mille külge põimuvad erinevad hooned ja funktsioonid. “Püüdsime tänava lahendada hästi selge liiklusega, mis oleks mugav nii jalgratturitele kui ka jalakäijatele, aga ka autodele. Et toimuks loogiline liikumine bussijaamast lossipargini,” rääkis Tooms.

Võidutöö nime lahti mõtestades viitas Tooms ajaloolistele fotodele, millelt on näha, et tänaval on sillutis ulatunud fassaadist fassaadini, ei ole olnud äärekivisid ja ääristatud autoteed. “Soovisime luua seotud ruumi. “Vaiba” väljaulatuvad osad annavad aga vihjeid teistele funktsioonidele nagu turg ja kultuurikeskus. “Vaibal” toimub rahustatud liiklus, kus eelis on jalakäijatel ja jalgratturitel, aga kuhu mahuvad ka autod,” selgitas Tooms.

Autorid loodavad peagi tööga edasi minna, kaasates kohalikke, kes on tulevikus selle ruumi põhilised kasutajad. “Tahame kohalikelt palju tagasidet,” sõnas Tooms.

Žürii liige, kunagine Kuressaare linnaarhitekt ja praegune Eesti kunstiakadeemia õppejõud Lilian Hansar nentis, et võitja valimisel lähtuti suuresti sellest, kui reaalne on võistlustöö elluviimine. Võidutöö paistab tema sõnul esmapilgul ehk tagasihoidlikum, kuid seda iseloomustab selgus, samuti on selles kõige rohkem kinni peetud etteantud tingimustest.

“Esiletõstmist väärib ka turu tagumine osa, kus autorid on välja pakkunud lisamänguväljaku rajamise nii väiksematele kui ka suurematele lastele, mida tasuks kindlasti kaaluda,” märkis Hansar. Voorusena tõi ta võitjate puhul välja ka delikaatse ümberkäimise Vabadussõja monumendi platsiga, kus ei kavandata väga suuri muudatusi.

Linnavalitsuse arendusosakonna juhataja Simmo Kikkas ütles, et kõige varem saab konkursitööga seotud ehitustegevusest kesklinnas rääkida ehk 2017. aasta sügisel pärast aktiivse turismihooaja lõppu. “Milliseks tööde maht lõpuks kujuneb, sõltub autoritest ja rahastusest, aga oluline osa saab lähiaastatel kindlasti tehtud,” lubas ta.

Kikkase sõnul ei ole keelatud koostööd teha ka mõne teise preemia saanud töö autoritega, see on võitjate otsustada. “Kui on ikka mõni väga huvitav element, siis võivad nad selle koostöös juba tööprojekti sisse panna. Midagi ei ole veel absoluutselt lukus,” kinnitas ta.

Kinnistuomanikel, keda avaliku ruumi ideekavand otseselt puudutab, soovitas Kikkas töödega tutvuda ja tekkivad küsimused kindlasti linnavalitsusele esitada. Tõsisem töö mõjuala kinnistute omanike ja äripidajatega algab tema sõnul uuel aastal.

Auhinnaliste töödega saab juba lähipäevadel tutvuda kultuurikeskuses, ülejäänud kavandid pannakse samas välja niipea, kui vabaneb vajalik näitusepind.

Loe ka: https://wp.saartehaal.ee/2015/12/22/kuressaare-kesklinna-arhitektuuri-ideekonkursi-auhinnatud-tood/ ja https://wp.saartehaal.ee/2015/12/22/juhtkiri-hea-ja-parem-ruum/

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 919 korda, sh täna 1)