Uuring: Kes valitseb maailma relvaturgu?

relvastajad

Meie idanaaber Venemaa suurendas 2014. aastal relvade müügimahtu pea poole võrra, on öeldud Stockholmi instituudi SIPRI värskes aruandes. Läänes võis mullu tõdeda sõjaliste kulutuste vähenemist, ent sellest hoolimata on USA endiselt relvaturu vaieldamatu liider.

Süüria, Iraak, Afganistan, Ukraina, Lõuna-Hiina meri jne. Teleuudised on täis kaadreid sõjalistest konfliktidest ja maailmakaardil tekib neid pidevalt juurde. Säärases kontekstis on äärmiselt üllatav Stockholmi rahvusvahelise rahu-uuringute instituudi (SIPRI) äsja avalikustatud aruanne, mille järgi näitab maailma relvaturg juba neljandat aastat langust.

Tõsi, see langus pole eriti märkimisväärne ja sõjaliste kulutuste tase on kogu maailmas endiselt väga kõrge: 2014. aastal oli see ligikaudu 400 miljardit dollarit, mis on pea 5% vähem kui 2013. aastal. Need arvud on ära toodud SIPRI aruandes.

Märgatav on aga tendents, et maailma relvakaubanduses kasvab tasapisi Venemaa tähtsus. “Juba mitmendat aastat järjest on Venemaal õnnestunud oma relvade müüki suurendada,” kommenteeris olukorda maailma relvaturul SIPRI ekspert ja vastilmunud aruande üks koostajaid Pieter Wezeman. “Maailma saja suurema relvatootja seas on rohkesti ka Vene kompaniisid. 2014. aastal kasvas nende ettevõtete käive varasema aastaga võrreldes ca 50 protsendi võrra.”

Selgituseks nii palju, et SIPRI eksperdid on koostanud nimekirja maailma suurematest relvatootjatest. Ühtekokku on seal 100 kompaniid. Venemaa ettevõtteid on nende hulgas 19, st pea viiendik. Võrdluseks võib tuua, et 2013. aastal oli selliseid Vene kompaniisid vaid 10, kuid juba siis õnnestus neil oma käivet 2012. aastaga võrreldes ligi 20 protsendi võrra kasvatada.

USA – maailmaturu liider

Kuigi eksperdid rõhutavad, et Venemaa on viimastel aastatel oma osakaalu relvakaubanduses jõudsalt suurendanud, ei tohiks see tendents meid eksitusse viia. Maailma relvaturul valitsevad endiselt ameeriklased ja ka Euroopa kompaniid: nende osakaal on pea 80 protsenti.

Maailma tähtsamate relvatootjate TOP 100-s on ühtekokku 38 USA kompaniid, mille summaarne müügimaht ületab reitingusse kuuluvate ülejäänud relvatootjate müügimahtu ligi kaks korda (vt graafikat).

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 202 korda, sh täna 1)