Töösurmi Saaremaal pole, kuid õnnetuste arv püsib suur (5)

Tööinspektori soov oleks, et ilma isikukaitsevahenditeta-või-piireteta-ohtlikku tööd järgmisel aastal-ei tehtaks.

Tööinspektori soov oleks, et ilma isikukaitsevahenditeta või piireteta ohtlikku tööd järgmisel aastal ei tehtaks.

Võrreldes paari viimase aastaga on tööõnnetusi tänavu olnud vähem ja juhtunud pole ühtki surmaga lõppenud õnnetust, kuid tööinspektor Rein Nelise hinnangul on õnnetuste arv siiski suur.     

“Vähenenud on eeskätt raskete kehavigastustega tööõnnetused. Kiitmisega kiirustada ei maksa – aasta pole veel läbi,” manitses Nelis. Ta lisas, et võrreldes aastatega 2008–2010 on õnnetuste arv ikkagi kasvanud. Tol perioodil jäi õnnetusjuhtumite arv aastas alla saja, kergete tööõnnetuste arv 80 piiresse ja raskete hulk 15 kanti. Viimasel kolmel aastal on aga juhtumite hulk ületanud saja piiri. Levinuimaks rikkumiseks on jätkuvalt katusetööl turvarakmete ja ankurdatud köite mittekasutamine, samal ajal kui turvapiirded räästas puuduvad. Samuti ei kanta kaitsekiivreid, kuigi töötajatel on teada, kus neid kandma peab. “Suurt rolli mängib ikka see, kuidas tööandjad ja töödejuhatajad tööohutusnõuete täitmist nõuavad ja kontrollivad.” Teine mure on töövahendite kaitseseadiste ja piirete olukord. Kui keegi on need mingil põhjusel maha monteerinud, siis tagasi neid sageli enam ei panda. Aga üks väike vääratus või vale liigutus ja ongi näpud läinud. Vähe tähelepanu pööratakse Nelise sõnul ka ohumärgistusele. “Sageli on just ohutusmärk see, mis tuletab meelde, et nt käiamisel tuleb kasutada kaitseprille. Samuti on märgistamata ohtlikke kohti ja ebatasasusi liikumisteedel,” viitas ta.

Kuigi 1999. aastast kehtib tööandjatele kohustus korraldada töökeskkonna riskianalüüs, leidub neid, kel see tegemata.

Rikkumisi esineb töötajate juhendamises – sageli pole töölised tuttavad töövahendite ohutusjuhendiga, kuna tööandjal neid juhendeid pole. Inspektsioon ootab tööandjatelt suuremat tähelepanu pööramist ohutusnõuete täitmisele. Praegusel ajal ei ole raskusi vajalike isikukaitsevahendite soetamisega, küll aga on probleeme nende kasutamisega.

“Näiteks ei teata, et kaitsekiivrit saab lõua alt kinnitada või et optilisi prille kandva töötaja jaoks on olemas kaitseprillid, mis käivad optiliste peale,” rääkis Nelis, lisades, et inspektsioon nõuab töötervishoiu ja tööohutuse reeglite täitmist  ikka selleks, et töötajad tuleksid töölt koju elusa ja tervena.


Tööõnnetuste statistika Saaremaal

2013 2014 2015
(15.12)
Aasta tööõnnetused 126 133 108
kerged 98 107 94
rasked 27 26 14
surmaga lõppenud 1 0 0

Allikas: tööinspektsioon

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 752 korda, sh täna 1)