Jahimehed saavad edaspidi iga lastud emise eest 100 eurot

Uuest aastast hakkavad jahimehed saama iga vähemalt aastase ja suguküpseks saanud emise küttimise eest 100 eurot. 75 eurot sellest maksab Euroopa Komisjon ja 25 eurot lisab riik.

Saarte jahimeeste seltsi juhatuse esimehe Mati Tangu sõnul on seoses sigade Aafrika katkuga Eestis vaja metssigade arvukust vähendada. Seda selleks, et takistada katku levikut. “Seni ei ole katk õnneks Saaremaale jõudnud, aga jahimehed on asunud aktiivsemalt kui varasematel aastatel metssigu küttima,” kinnitas ta.

Seni on jahimehed Tangu sõnul pigem hoidunud emiste küttimisest peamiselt kahel põhjusel: emis on karja juht ja järelkasvu allikas. Samuti keelas jahieeskiri kuni selle aasta augustini põrsastega emise küttimise 1. veebruarist  kuni 30. septembrini.

Kuna seakatk on aga väga tõsine haigus, siis muudeti jahieeskirja, lubades emiseid küttida aastaringselt. “Ka emiste küttimise tasustamise on tinginud vajadus motiveerida kütte sigade arvukust oluliselt vähendama,” selgitas Mati Tang.

Jahipiirkondade poolt 1. detsembri seisuga esitatud küttimise aruandest on näha, et selle jahindusaasta jooksul on Saare maakonna jahipiirkondades kütitud 1127 üle ühe aasta vanuse emise, mis moodustab kogu küttimisest 48 protsenti.

Päris uus asi see kütitud looma eest tasu saamine Tangu sõnutsi ei olegi. “Kunagi aastakümneid tagasi on jahimeestele makstud huntide küttimise eest ja viimastel aastatel marutaudi uuringu eesmärgil veterinaarlaborisse viidud rebaste ja kährikute uurimismaterjalide eest,” rääkis ta.

Küttimisandmete aruandest selgub keskkonnaameti andmeil, kui Saare maakonnas oli küttimiskohustus sel aastal 3401 metssiga, siis detsembri alguseks oli lastud 3442 metssiga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 638 korda, sh täna 1)