Saaremaa muuseum käis külas 14 omavalitsusel

MUUSEUM MUHUS: Saaremaa muuseumi peavarahoidja Priit Kivi Muhu põhikooli õpilastele museaale tutvustamas. ANNA-LIISA ÕISPUU

MUUSEUM MUHUS: Saaremaa muuseumi peavarahoidja Priit Kivi Muhu põhikooli õpilastele museaale tutvustamas.
ANNA-LIISA ÕISPUU

2015. aastal sai Saaremaa muuseum 150-aastaseks. Seda väärikat juubelit tähistas muuseum mitmel erineval moel. Üheks pikaajalisemaks ettevõtmiseks kujunes jaanuaris alanud külaskäigutuur “Muuseum tuleb külla”, millele pandi punkt üleeile Laimjala vallas Kahtla lasteaed-põhikoolis.

Kokku tegid muuseumitöötajad aasta jooksul maakonna valdadesse neliteist külaskäiku, ainsana jäi meil seekord käimata Ruhnu saarel. See kogupereüritus oli algusest peale mõeldud igas vanuses huvilistele ning seetõttu oli osalejaid 1. klassi õpilastest auväärses eas pensionärideni välja.

Kõigis käidud kohtades andsime väikese ülevaate muuseumi minevikust, olevikust ja veidi ka tulevikust. Rääkisime ka sellest, mida me oleme just sellest vallast (kihelkonnast) 150 aasta jooksul oma muuseumisse kogunud. Üritustel osalejad said natuke aimu ka sellest, mida muuseum tänapäeval oma kogudesse ootab või ei oota ning kuidas on muuseumisse ja teistesse mäluasutustesse kogutud infot kõige mugavam leida.

Erandkorras sai nendel kohtumistel valged kindad kätte panna ja oma valla (kihelkonna) museaale ka lähemalt vaadata. Huvipakkuvamad eksponaadid olid kahtlemata kodukanti kujutavad vanad fotod ja kohalikud rahvarõivad. Elevust tekitasid ka esemed, mille välimus on nii kummaline, et esmapilgul ei osanud mitte keegi neile nime anda ega funktsiooni ära arvata (meremeeste omavalmistatud jõulupuu, piibukalender, liiprilutt jms).

Nooremad osalejad said proovida, kuidas on tänapäeval vana-aja asjadega tööd teha: katsetati margapuuga kaalumist, kohviveskiga kohvi jahvatamist jms. Lisaks said inimesed oma teadmised proovile panna viktoriinis, mille põhirõhk oli oma koduvalla ajaloo ja looduse tundmisel. Iga toimunud viktoriini peaauhind oli eluaegne vabapääse Saaremaa muuseumisse ja selle filiaalidesse.

Kokkuvõttes läks see ringkäik muuseumi jaoks korda. Tagasiside põhjal julgen arvata, et see meeldis ka paljudele kohtumistel osalenutele, keda oli kokku ligikaudu 600. Muuseumi peavarahoidjana rõõmustan selle üle, et veidi täienesid mitmed meie kogud, kuhu inimesed annetasid nii ajaloolise väärtusega esemeid kui ka fotosid. Ürituse kordamineku eest tahan öelda suure tänu kõigile Saare maakonna kultuurijuhtidele, tänu kellele leidis nii suur hulk inimesi tee meiega kohtuma.

Priit Kivi, Saaremaa muuseum

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 103 korda, sh täna 1)