Piimandusveteran Arvi Truu pani meierei kroonikale punkti (1)

PIIMANDUSE POOLSADA: Elutöö on Arvi Truul üle pea kasvanud. TAMBET ALLIK

PIIMANDUSE POOLSADA: Elutöö on Arvi Truul üle pea kasvanud.
TAMBET ALLIK

Enam kui pool sajandit Saaremaa piimatööstuses töötanud Arvi Truu pani punkti 40 aastat väldanud Saaremaa piimatööstuse kroonika koostamisele.

“40 aastat on tehtud ja iga asi saab lõpuks otsa,” ütleb Arvi Truu, kelle jaoks kujunes Saaremaa piimatööstuse ajaloo ja jooksvate sündmuste ülestähendamisest eluaegne hobi.

Truu jätkas Saaremaa piimatööstuse kroonika kokkupanemist ka pärast pensionile minekut 2005. aasta algul, kuid nüüd on ajalooentusiast otsustanud i-le lõpuks punkti panna.

Kui aga alguse juurde tagasi tulla, siis oli kohalikus meiereis Saaremaa piimatootmise ja töötlemisega seotud jooksvate sündmuste ülestähendamiseks soodne pinnas loodud juba enne Arvi Truu liitumist piimatööstusega. 1950–1970 töötasid Saaremaa piimatoodete kombinaadis ajaloohuvilised juhtivtöötajad, nagu Vladimir Peegel, Alfei Issad, Mihkel Väärtnõu, kes pidasid vajalikuks ettevõtte tegevust üles talletama hakata. Lisaks sellele, et mehed tegid ise ülestähendusi, soovitasid nad ka teistel töötajatel oma mälestused kirja panna.

1965. aastal piimatööstusse tööle tulnud Arvi Truu võttis oma õlule piimandusajaloo uurimise arhiivides ja raamatukogudes, et edaspidi oleks võimalik kirjutada arenguloo ajalooline osa. Kui 1977. aasta suvel moodustati piimatööstuses komisjon ettevõtte kroonika koostamiseks, nimetati Arvi Truu selle esimeheks.

Aastakroonika koostamine sai piimatööstuses hoo sisse 1977. aastal, mil seda hakkas nõudma liha- ja piimatööstuse ministeerium. Tol aastal kirjutas kroonikaartikleid 20 töötajat. Neli autorit (Raimond Valgma, Aarne Peel, Ardju Rahumeel, Arvi Truu) on osalenud kõigi 35 aastakroonika kirjutamisel. Kauaaegsed autorid olid Ülo Tisler ja Signe Ellik.

Kokku on kroonika koostmisse oma panuse andnud üle saja kirjutaja. Vene ajal oli kirjutamine moes ja kroonikaartikli kirjutamine ei olnud inimestele mingi kunst, räägib Arvi Truu.

Kõige rohkem autoreid (32) oli 1986. aastal, mil kroonika sisaldas 60 artiklit. Kõige mahukam kroonika – 920 lehekülge – seati kokku 2003. aastal. Väikseim maht oli 1977. aastal – 116 lehekülge. Kroonikaartiklite kirjutamist võeti Nõukogude Eestis arvesse ka sotsialistlikus võistluses ning mõnel aastal loositi kroonikakirjutajate vahel välja tasuta välisreis.

Väga tähtsal kohal kroonikas oli ehitustegevuse kajastamine. Käsitleti ka tehnikat, ratsionaliseerimist, tootmist, heakorda, reklaami, transporti, abitootmist, majandusseisu, tervishoidu, sporti, ühiskondlike organisatsioonide tööd, toitlustamist, personali jt teemasid. Pikemalt peatuti ka külalistel ja külaskäikudel, ilmastikul jne.

Arvi Truu sõnul on maailm tehnoloogiliselt nii palju edasi arenenud, et kroonikakirjutamise tulevik on küsimärgi all.

“Nüüdsel ajal jäävad asjad arvutisse ja paberimäärimist suurt enam ei tehta,” tõdeb Arvi Tuu, kes peab oma mantlipärijaks piimatööstuse tootmisjuhti Andrus Leesmaad. “Leesmaa on praegu kõige rohkem minu töö jätkaja ja võib-olla ta seda veel natuke teeb,” loodab Arvi Truu.

Truu leiab, et üldiselt on ettevõtte kroonika kokkupanemine nüüdseks oma aja ära elanud. Teised liha- ja piimatööstused on juba ammu kroonikapidamise lõpetanud. Kroonika põhilised vedajad on töölt lahkunud, mistõttu jäädvustamist vääriv info ei jõua alati koostajateni. Mingil määral on Truu sõnul probleemiks ka see, et turukonkurentsi tingimustes ei ole mõistlik teavitada võimalikke konkurente kõigist ettetulnud probleemidest ja neile leitud lahendustest, kuigi need on aegunud – aasta ja rohkem vanad.

Inimesi on võrreldes nõukogude ajaga piimatööstuses palju vähemaks jäänud. Kui Saaremaa liha- ja piimatööstuse ajal oli palgal kokku üle 500 inimese, siis nüüd on lihatööstusest eraldunud piimatööstuses alla 90 inimese. Kogu tootmisprotsess on suuresti mehhaniseeritud. “Hiljaaegu oli Tartus Eesti piimandustöötajate kokkutulek, aga kui seda 50 aasta pärast teha, siis on seal võib-olla ainult robotid koos,” muigab Arvi Truu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 340 korda, sh täna 1)