GALERII: Tagaverel kaitsti eite ja aidati taati

ÕPETLIK: Kaido Tiitma ja Anton Lii näitasid elustamisvõtteid. TAMBET ALLIK

ÕPETLIK: Kaido Tiitma ja Anton Lii näitasid elustamisvõtteid.
TAMBET ALLIK

Eile toimus Tagavere seltsimajas eakatele mõeldud ohutuspäev “Kaitse eite, aita taati”.

Sellise nime all teist aastat toimunud üritusel saadi muu hulgas teadmisi jalgrattaga liiklemisest, korstnapühkimisest, naabrivalvest ja häirekeskuse numbrist 112. Kaitseliidu juhendamisel proovisid koos­olijad mannekeeni peal praktikas elustamisvõtteid.

Korraldaja Kätlin Poopuu sõnul on asjade ülerääkimisest alati kasu. “Ennetamisest ei saa kunagi küllalt. Kui ka kaks inimest täna midagi uut kuulevad ja seda järgivad, on juba hästi,” leidis ta.

Seekordse ettevõtmise eeliseks pidas Poopuu seda, et esinejatega saab silmast silma rääkida. “Tavalise ettekande ajal inimesed ei julge küsida, aga siin on hoopis teistmoodi. Küsitakse selliseid praktilisi asju, mis inimestel on võib-olla juba pikka aega mõttes olnud,” ütles Poopuu.

Kaitseliidu Saaremaa maleva nooremseersant Anton Lii rõhutas, et elustamise juures on kõige olulisem pihta hakata. “Kui pulssi enam pole, siis enam hullemaks minna ei saa, võib aga juhtuda, et inimene ärkab ellu,” julgustas ta eakaid kuulajaid häda korral appi minema.

Kõigepealt tuleb abi kutsuda ehk juhtunust hädaabinumbril teada anda. Südamemassaažiga tuleb jätkata kiirabi saabumiseni. Aeg-ajalt tasub aga kontrollida, kas pulss on taastunud, sest töötav süda võib elustamise jätkudes rütmist välja minna.

Lii ise on Tallinnas õppides osalenud kiirabibrigaadide töös ja seal õpitu praktiliselt läbi teinud. “Füüsiliselt on see päris raske. Seetõttu oleks mõistlik vahetusi teha. Mida rohkem oskajaid inimesi ümber on, seda parem,” rääkis ta.

Korstnapühkija Raul Kurmi sõnul tõuseb majaomanike teadlikkus pidevalt. “Praegu on mul tellimusi 11. jaanuarini, aga tundub, et huvi ei rauge,” ütles ta. Neil, kes korstnat ise pühkida eelistavad, soovitas ta hoolsam olla.

Näiteks tõi ta, et on ise peremehe sõnul pühitud korstnast välja võtnud 120 liitrit tahma. Samuti hoiatas Kurm inimesi kilepakendite pliidi all põletamise eest. Kaasas olid tal fotod kahest ämbritäiest kilekottidest ja pakenditest, mis ta on soemüürist välja urgitsenud.

Uudisena tutvustas Kurm rahvale küttepuude elektroonilist niiskusemõõtjat. Sellise seadme saab igaüks ehitusmaterjalide poest mõnekümne euro eest soetada. Kurm selgitas, et puuriida keskelt võetud halg tuleb pooleks lüüa ja andurid vastu puud suruda. Puidu niiskusprotsent võib olla kuni 20, kui see on kõrgem, tuleks puid enne ahju panekut kuivatada.

Piirkonnapolitseinik Hillar Peegeli ettekanne keskendus liikumisele jalgsi ja rattaga. “Rääkisime jalgratta varustusest ja helkuri kandmisest, samuti oma vara kaitsmisest,” ütles ta kokkuvõtteks. Peegli arvates on veel arenguruumi, kuid inimeste teadlikkus tõuseb aasta-aastalt.

Naabrivalve ideed tutvustas kokkutulnutele Jüri Siim MTÜ-st Eesti Naabrivalve. Tema sõnul on Saaremaal praegu kaheksa naabrivalvepiirkonda. “See võtab aega. Kui ma täna siin räägin, siis inimesed lähevad koju, arutavad ja alles siis alustavad selle loomist,” märkis ta. Kaasa oli ta võtnud nn häirenupu. Sellise seadme saab koju lasta paigaldada 12-eurose kuutasu eest. Nupp toimib 100 meetri raadiuses seadmest. Häire korral saadetakse sellelt sõnum lähikonnas elavatele kontaktisikutele.

Fotod: Tambet Allik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 687 korda, sh täna 1)