Saare maakond saab uued aumärgid

AUMÄRK: Hendrik Karlson näitab Saare maakonna uut vapimärki.  RAUL VINNI

AUMÄRK: Hendrik Karlson näitab Saare maakonna uut vapimärki.
RAUL VINNI

Saare maavalitsuse kõrgeima tunnustusena seni jagatud teeneteplaadid vahetatakse 2016. aastal välja kahte liiki teenetemärkide vastu. Need valmivad Kuressaares asuvas Sporrongi tehases.

Saare maasekretär Jaan Leivategija kinnitas, et maakonna teeneteplaatide asemele tulevad tõepoolest teenetemärgid. Leivategija sõnul on mõnes teises maakonnas selliseid märke juba varem välja antud. Nüüd sätestati regionaalministri määrusega kõikides maakondades teenetemärkide väljaandmise ühine kord. Vajadusel võib maavanem statuuti ka täiendada. Kas Saare maavalitsus seda teeb, pole veel teada.

Kui mitmel maakonnal on vaid üks teenetemärk, siis Saare maakonnas hakatakse välja andma kaht liiki märke. “Meil on kõrgeima autasuna vapimärk ja on teenetemärk,” selgitas Leivategija.

Esimesed märgid antakse kätte vabariigi aastapäeval 2016. Kes märgi moodi teenetemärgi või ordeni mõõtu vapimärgi esimesena rinda saavad, ei ole veel teada.

Sporrongis valmivad vapimärgid, mida ettevõtte juht Hendrik Karlson uhkusega näitas, olid paar päeva tagasi veel mitmes tükis. Ees ootab nende lõplik kokkusobitamine ja viimistlemine. Uhke märgi põhielement on maakonna vapp koos tammelehtedest pärjaga. Vapimärgil on vapp asetatud rõngasristi peale ja sellel on ka ordeni­lint.

Sporrongis valmivad lisaks Eesti aumärkidele ka näiteks Rootsi ja Soome mitmed riiklikud aumärgid.

Jaan Leivategija ütles, et Saare maakonna vapimärgi autor on ehtekunstnik Urmas Samelselg, kes on valmistanud teisigi teenetemärke. Sporrongi juht Hendrik Karlson lisas, et ka mõne teise maakonna märgid on tehtud Saaremaal.

Loe Sporrongi uudistest pikemalt reedesest Saarte Häälest.

 


KES JA KUIDAS

  • Saare maakonna vapimärk antakse isikule Saare maakonnale osutatud eriliste teenete eest ja väljapaistvate saavutuste tunnustamiseks, samuti Saare maakonnale au ja tuntust toonud saavutuse tunnustamiseks.
  • Saare maakonna teenetemärk antakse isikule Saare maakonnale osutatud teenete eest või saavutuse tunnustamiseks.
  • Igaühel, samuti asutusel on õigus esitada maavanemale ettepanek teenetemärgi andmiseks.
  • Teenetemärgi andmise otsustab maavanem korraldusega.
  • Teenetemärgi andmata jätmist ei pea põhjendama.
  • Teenetemärgi võib anda Eesti Vabariigi kodanikule, välismaalasele või kodakondsuseta isikule.
  • Teenetemärk koos tunnistusega antakse tasuta ja ainult ühel korral.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 249 korda, sh täna 1)