LUGEJA KIRI: Tui-rui läks rukise, mina Liiva koolimajase (1)

On tuuline laupäev ja ma olen pika aja tagant jälle kodus käimas. Mul on kindel plaan minna maakonna IX rahvamuusikapäevale, sest minu hing kisendab millegi mõnusa, koduse ja tuttava järele. Juba reede õhtul teen pillikasti lahti ja mängin paar valsilugu. Oih, olen pisut roostes. Aga see pole ka ime, sest pilli võtan ma viimasel ajal kätte ainult siis, kui koju satun. Nii ma siis otsustasin seekord õpitoad vahele jätta ja kontserdile kuulajana minna.

Ma ei pidanud pettuma.

Istusin seal saalis, ilmselt mingi tobe naeratus näol ja ahmisin endasse seda, mille järele olin tulnud. Niivõrd kodune oli naabripoisi Kalju Meelise mõnus jutt ja nii armas oli teada saada, et ka tema on kõigest inimene. Inimene, kes on küll sündinud, pill käes, aga kelle sõrmed ei allu igakord tahtele.

Mulle meeldis, et kõikidele esitustele elati ühtviisi kenasti kaasa ja et igale tuttavale viisijupile laulsid kuulajad kaasa. Et julgustati ja toetati ka neid, kes pole küll kogemustega lavahundid, kuid vaatamata sellele julgelt rahva ette astusid.

Ma nägin palju rahulolevaid ja õnnelikke nägusid. Nägin inimesi, kelle elu üks osa ongi võimalusel midagi uut õppida ja seda siis nautida. Kanneldajad on oma pillid kõik ise teinud ning seda suurem on ilmselt mängurõõm ja teha tahtmine. Suure aplausi ja naisterahvaste heakskiitvate huilete osaliseks sai algaja lõõtsamängija Ants Karu Raplamaalt, kes oli oma lõõtsa ise valmistanud. No mida sa veel tahad, kui sellise suure asjaga hakkama saanud oled? Mees kostis, et pillimeheks tahab.

Targad inimesed on öelnud, et pillilugu või laul on siis omal kohal, kui see täidab selle kasutaja vajadused. Rahvamuusikute tegevus pakub rõõmu kuulajatele ja mis peaasi, neile endile. Sest mis mõte on olemisel, kui ei saa olla nii, nagu meeldib, või mis mõte on tegemisel, kui ei saa teha seda, mida hing ihaldab ja süda igatseb.

Müts maha tegijate ees ja kohtumiseni maakonna X rahvamuusikapäeval Pärsamal!

Mae Nõu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 233 korda, sh täna 1)