Valitsuse surve kõhklejate kaela ei kooluta (4)

Taavi Kuris (vasakul) ja Jüri Saar

Taavi Kuris (vasakul) ja Jüri Saar

Valitsus leiab, et minimaalse 5000 asemel võiksid Eesti omavalitsused olla isegi 11 000 elanikuga ja vabatahtlikuks ühinemiseks antakse aega vaid järgmise aasta lõpuni.

Saaremaa omavalitsejaid see vähemalt esialgu kiiremaid liigutusi tegema ei sunni.

Riigihaldusministri Arto Aasa teatel sätestatakse 5000 elaniku piir seadusega, kuid valitsus on nõus välja töötama täiendava preemia neile ühinejatele, kes suudavad omavalitsusreformi käigus moodustada kuni 11 000 elanikuga omavalitsuse.

Samuti leppis valitsus kokku, et omavalitsuste ühinemine tuleb lõpule viia 2017. aasta kohalike valimistega. See tähendab, et vabatahtlikuks ühinemiseks on aega pisut rohkem kui aasta ja pärast seda viib riik reformi ise lõpule ehk sundliidab omavalitsused. Minister lisas, et valitsus hindab kõiki ühinemislepinguid ja määrab vajadusel täiendava liitumise.

Olukorrast on ülevaade

Pihtla vallavanem Jüri Saar ütles, et omavalitsuste ühinemise teemaga on maakonnas juba aasta aega tõsisemalt tegeldud ja see on kindlasti positiivne, sest olukorrast on saadud ülevaade.

“Kuna me oleme aga Eesti riigi osa, siis ma kahtlen küll, kas me saame asju enne paika panna, kui riigikogu pole vastavaid seadusi vastu võtnud,” märkis ta. “Ma arvan, et vastamata küsimusi jääb niimoodi palju üles. Me lepime küll mingi asja kokku ja siis tuleb seadus, mis sätestab asjad teistmoodi. Aga meil tuleb seda ju täita.”

Reform kindlasti toimub, tõdes Saar, kuid lisas, et selles osas peaks Eesti riigi seadusandlusega ühte jalga käima. “Ootame natukenegi, mis sealt ikka tuleb. Seepärast mind isegi natuke ärritab see jutt, et paneme aga vallavanematele kompensatsiooni juurde, et siis nad on leplikumad. See on pigem äraostmispoliitika. Ühiskonnas, kuhu me täna jõudnud oleme, ei peaks riik otsuseid ostma,” sõnas ta.

11 000 on parem kui 5000

Saare maavalitsuse ühinemisnõunik Taavi Kurisoo toetab valitsuse seisukohta seada ühinemisel tekkivate valdade optimaalseks elanike arvuks 11 000.

“Minu arvates on see parem lahendus kui seni räägitud 5000 elanikku,” ütles Kurisoo Saarte Häälele ja selgitas, et ekspertide hinnangute kohaselt tekib umbkaudu 11 000 elanikuga omavalitsusel võimekus arendada ettevõtlust, pidada üleval ja täita lastega gümnaasium ning pakkuda erialast täiskoormusega tööd valdkondlikele spetsialistidele, nagu näiteks haridusspetsialist, keskkonnaspetsialist, kultuuritöötaja jne.

Samas on “kangekaelsetest” Kurisoo sõnul täiesti võimalik aru saada. “Meie vallad on äärmiselt erinevad ja keskendunud erinevate valdkondade arendamisele. Ühinemise korral kardavad nad, et nende piirkonna inimeste prioriteete ei võeta enam nii arvesse. Kardetakse, et suure valla võim arvestab esmajoones kellegi teiste huvidega ja nende häält ei võeta piisavalt kuulda,” selgitas ta.

Ta tõi näiteks Salme, mis on kompaktne ja tänu keskuse lähedusele suhteliselt jõukas vald.

“Sisuliselt saavad nad kõige vajalikuga hakkama. Nende volikogu ei ole valitud “suure pildi” vaatamiseks ja kogu Saaremaa arenguks parimate otsuste tegemiseks, vaid oma valla elanike huvide esindamiseks ja kaitsmiseks. Seega võib nende skeptitsismist ka aru saada,” nentis Kurisoo.

Loe ka juhtkirja lk 5.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 821 korda, sh täna 1)