Laps norskas meeletult – nagu vana mees (1)

NÜÜD SAAB VABA- MALT HINGATA: Grete Milpaki jaoks pole nohu enam nii tõsine probleem kui enne adenoidilõikust. TAMBET ALLIK

NÜÜD SAAB VABAMALT HINGATA: Grete Milpaki jaoks pole nohu enam nii tõsine probleem kui enne adenoidilõikust.
TAMBET ALLIK

Kui last vaevavad sageli nohu ja kõrvapõletik ning ta magades norskab, võib põhjuseks olla suurenenud adenoid ehk neelumandel. Sellest tingitud hädadele toob leevendust adenoidi kirurgiline eemaldamine.

6-aastase Aneti ema Mairi Kahro kahtlustas lapsel adenoidi eeskätt tütre norskamise tõttu. “Laps norskas ikka meeletult – hullemini kui vana mees,” ütleb Mairi. “Kui perearstile sellest rääkisin ja lisasin, et õhk tütrel läbi nina ei käi, soovitas ta minna kõrva-nina-kurguarstile.”

Röntgenipilt näitas, et adenoid on lapse hingamiskanalid kinni pressinud.

Eesseisvat lõikust ei peljanud

Kuna laps vajas kiiresti lõikust, selle ala tohter oli aga Kuressaare haiglast pealinna tööle läinud, otsis Mairi võimalusi lapsega mandrile operatsioonile minna. Operatsiooniaja ta kuu hiljem saigi – Tallinnas Magdaleena haiglas. Mairi sõnul tütar eesseisvat lõikust ei peljanud.

“Kuna Anett kartis oma norskamist, rääkisin talle, et arst võtab sul norskajad ära, ja laps leppis selle seletusega,” räägib Mairi.

Operatsioon läks hästi. “Kõige hullem oli narkoosist ärkamine – laps on küll kleenuke, aga mina teda kinni hoida ei jaksanud,” kirjeldab Mairi. “Jälle magama jäänud, ärkas ta niimoodi kolm korda. Kui ta hakkas aru saama, mis toimub, kurtis ta ainult, et kurk valutab. Kui aga tädid talle jäätist tõid, siis oli ta üsna rahul.”

Nüüdseks on tütre adenoidilõikusest möödas pea aasta. “Kui enne kaasnesid nohuga köha, kõrvapõletik ja kõrge palavik, siis nüüd on selle koha pealt rahu,” kinnitab Mairi. “Seega oli otsus lasta adenoid ära lõigata väga õige.”

Ka Kuressaares elav Helen Rüütel arvas, et tütar Gretel (14) võib olla adenoid suurenenud, eeskätt tüdruku norskamise tõttu.

Kui kõigepealt tehti adenoidilõikus pere 3-aastasele pesamunale, siis teismeline Grete sai oma adenoidist lahti sel suvel Pärnu haiglas toimunud operatsioonil. Tütarlapse sõnul on enesetunne võrreldes lõikuse-eelse ajaga palju parem: “Saan vabalt hingata ja isegi kui mul nohu on, pole see enam nii hull.”

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 020 korda, sh täna 1)