Lapssõdur: sageli kummitab mind vere ja põlenud metalli lõhn

KOHUTAV KOGEMUS: 15-aastane Jevgeni Šakunov ütles Saksa telekanalile antud intervjuus, et ei soovi isegi oma vihavaenlasele sellist saatust, mis teda on tabanud. Pildil on Jevgeni jäädvustatud surnud Ukraina sõduriga. SPIEGEL-ONLINE

KOHUTAV KOGEMUS: 15-aastane Jevgeni Šakunov ütles Saksa telekanalile antud intervjuus, et ei soovi isegi oma vihavaenlasele sellist saatust, mis teda on tabanud. Pildil on Jevgeni jäädvustatud surnud Ukraina sõduriga.
SPIEGEL-ONLINE

Ida-Ukraina konflikti mõlemad osapooled süüdistavad teineteist lapssõdurite kasutamises rindel. Säärase käitumise põhjus on ilmselge: kumbki pool püüab vastast propagandasõjas mõjukamalt mustata.

Nii näiteks kajastas Vene ajakirjandus mõni aeg tagasi laialdaselt 19-aastase Donbassis elava ukraina paremäärmuslase Vita Zaveruhha juhtumit. Ühes videolõigus on näha, kuidas see tütarlaps – sel ajal ei olnud ta veel täisealine – tulistab granaadiheitjast küla pihta. Moskva nädalaleht Argumentõ i Faktõ ristis tüdruku isegi “genotsiidileediks”.

“Tegelikult see ongi reaalsus, sest praegu läbivad isegi 10- kuni 15-aastased lapsed mõlemal pool rindejoont sõjalise ettevalmistuse. Venemeelsed Ida-Ukraina separatistid nimetavad neid treeninglaagriteks. Ukraina poolel aga kasutavad lapsi marurahvuslaste ühendused, sealhulgas rühmitused Azov ja Pravõi Sektor,” kirjutab saksa ajakirjanik Benjamin Bidder prestiižses nädalakirjas Der Spiegel.

Varem on laste sõjalisest treenimisest kirjutanud mitmed Euroopa ajalehed, kuid tõendeid selle kohta, et lapsi saadeti ka rindele, pole leitud. Ukraina konflikti osapooled väidavad, et alaealiste sõjaline ettevalmistus on eelkõige vajalik seetõttu, et valmistada noori ette tulevaseks karmiks eluks. Kunagi saavad lapsed ju täiskasvanuks ja neil tuleb astuda võitlusse.

“Nad on ju fašistid!”

Saksa telekanali ZDF ajakirjanikel õnnestus aga hiljuti esimestena saada usaldusväärseid tõendeid, et Ida-Ukrainas kasutatakse lapsi ka vahetus sõjategevuses. Sellele teemale oli pühendatud terve telesaade.

Üks sellistest lastest on näiteks 15-aastane Bogdan Kravtšenko Luganskist. ZDF-i telesaates esinenud Bogdan möönis, et on osalenud lahingutes. Kui ajakirjanik aga küsis, kas ta on pidanud ka inimesi tapma, vastas poiss, et inimesi ta tapnud ei ole – ta olevat tapnud vaid fašiste. “Minu arvates pole vastaspoolel üldse inimesi,” ütles Kravtšenko.

ZDF-i ajakirjanikud otsisid üles ka täiskasvanud, kes vastutavad Kravtšenko ja teiste temasarnaste laste käekäigu eest. Nad kohtusid Larissa Zaetsiga, kes töötab Luganski ja Donetski venemeelsete nn rahvavabariikide ühes lasteorganisatsioonis.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 555 korda, sh täna 1)