“Onupojapoliitika” aitas muhulase mandrile opile (6)

Maaleht kirjutas loo kulunud puusaliigese tõttu vaevlevast muhulasest, kes pääses Tallinna puusaliigese operatsioonile vaid tänu sugulassidemetele.

Lugu hakkas hargnema 2014. aasta aprillis, kui väljakannatamatuks muutunud liigesevalguga Muhu mees pöördus perearsti poole, kes vaatas jala üle ja saatis patsiendi edasi Kuressaarde röntgenipilti tegema. Et mehel on ka südameprobleemid, otsustasid Kuressaare haigla arstid suunata ta võimalike komplikatsioonide vältimiseks ortopeedi vastuvõtule ja uuringuteks Põhja-Eesti regionaalhaiglasse.

Regionaalhaigla uuringutele ja operatsioonile järjekorda saamiseks on vaja numbrit, mida saab järgmiseks kuuks broneerida vaid kord kuus kindlal kuupäeval. Paraku oli telefon sel päeval terve hommikupooliku pidevalt kinni ning kui registratuuris lõuna paiku lõpuks toru võeti, vastati, et kõik numbrid on juba jagatud ning soovitati edaspidi helistamisega järjekindlam olla.

Kuu aja pärast registratuuri helistades kordus sama asi – torust kostis kas kinnine toon, muusikat või katkes kõne hoopiski. Lõuna paiku öeldi aga taas, et numbrid on selleks kuuks jagatud. Soovitati passida vabanevat kohta interneti kaudu, kuid see osutus haige mehe jaoks liiga keeruliseks.

Positiivse pöörde võtsid sündmused augustis, kui juhuslikult mandrilt külla tulnud sugulasele meenus, et tema naise täditütar töötab just nimelt regionaalhaigla registratuuris. Edasi hakkas kõik liikuma nagu õlitatult. Umbes nädala pärast võeti valust vaevatud mees regionaalhaiglas vastu ning ehkki esmalt määrati lõikuseajaks maikuu, vabanes järjekorras koht ning mees pääses operatsioonile juba jaanuaris.

Pärast operatsiooni andis kirurg perele oma isikliku mobiilinumbri, et operatsioonijärgse ülevaatuse aeg kokku leppida temaga otse. Ülevaatus määrati mitte kliinikusse, vaid kirurgi enda valvekorra ajaks haiglasse. “Jälle sõit üle mere Tallinna, aga nüüd juba teadmisega, et ollakse kellegi patsient, kes soojalt ja inimlikult tunneb huvi inimese käekäigu ja tuleviku vastu,” kirjutas Maaleht.

“Ikkagi inimene,” lisab Saarte Hääl.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 148 korda, sh täna 1)