Haigekassa plaanib eriarstiabi kokku tõmmata (5)

Haigekassa eriarstiabi uuendamise kava järgi peavad maakondade üldhaiglad uuest aastast osutama arstiabi vaid kaheksal erialal.

Haigekassa plaani järgi peavad maakonnahaiglad edaspidi abi andma kaheksal erialal: günekoloogia, kirurgia, kõrva-, nina-, kurguhaigused, naha- ja suguhaigused, psühhiaatria, silmahaigused, sisehaigused, taastusravi, kirjutas laupäevane Lääne Elu.

Haigekassa põhjendab kavandatavaid muudatusi eriarstiabi osutamise ühtlustamisega maakonnahaiglates. Haigekassa hinnangul on osutatav eriarstiabi maakonnahaiglates praegu arstidepuuduse tõttu ebaühtlane ja sõltub sellest, kas haiglad on palganud külalisarste teistest, kõrgema etapi haiglatest.

SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu kavandatavaid muudatusi ja seda, mida need siinsete patsientide jaoks kaasa tooksid, kommenteerida veel ei soovinud. “Olen targem vastama pärast kolmapäevast kohtumist haigekassaga,” põhjendas ta. “Tänane vastus oleks kohvipaksu pealt ennustamine. Pole mõtet enne asjast rääkida, kui ei ole selge, mis edasi saab.”

Sarapuu andmeil jääb psühhiaatriaosakond – mille võimalikust sulgemisest kirjutas ka Saarte Hääl 22. ja 27. oktoobril – vähemalt lähitulevikus Kuressaare haiglas siiski alles.

12. oktoobri Maaleht kirjutas, et haigekassa saatis 3. novembril, vaid kahekuulise etteteatamisega, kõigile haiglavõrgu arengukava üldhaiglatele kirja järgmiseks aastaks eriarstiabis planeeritavate lepingute muudatusettepanekutega.

Üldhaiglate juhid saatsid seepeale tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile ja haigekassa nõukogu esimehele Tanel Rossile kirja, milles teatasid, et tulevaks aastaks planeeritavad lepingumahtude muudatused on nii lühikest etteteatamise perioodi arvestades liiga drastilised ning sellised muudatused vajavad läbirääkimist, kokkuleppeid ja töökorralduse olulisi muudatusi, mida ei ole võimalik teha paari kuuga.

“Muudatuse eesmärk on arusaamatu,” kirjutasid haiglajuhid. “Planeeritavate muudatustega kaasnevad haiglatele lisakulud. Muudatused ei aita kuidagi kaasa kättesaadavuse ühtlustamisele, vaid vähendavad ambulatoorse eriarstiabi kättesaadavust maakondades ja suurendavad solidaarse süsteemi sisest ebavõrdsust veelgi.”

Haiglajuhid tõdesid, et juba praegu on enamike maakondade elanike jaoks eriarstiabi ambulatoorne kättesaadavus nii ravijuhtude arvu kui ka maksumuse osas oluliselt (ligi 20%) väiksem kui Eestis keskmiselt. “Meie hinnangul suureneb see erinevus lepingumuudatuse mõjul veelgi,” märgitakse kirjas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 136 korda, sh täna 1)