Linnapea: Slupi ristmiku ehitustööd on seaduslikud (17)

SLUPI RISTIS: Linnapea Madis Kallas loodab, et linnale olulise liiklussõlme ehitustööd saavad valmis võimalikult kiiresti. TAMBET ALLIK

SLUPI RISTIS: Linnapea Madis Kallas loodab, et linnale olulise liiklussõlme ehitustööd saavad valmis võimalikult kiiresti.
TAMBET ALLIK

Ehkki linnavolikogu liige Jaanus Tamkivi peab Slupi ristmiku ehitustöid seadusevastaseks, sest nende alustamiseks puudub volikogu otsus, väidab linnavalitsus, et on järginud seadust.

“Tee-ehitustööd sõltuvad ilmastikuoludest ja ristmiku rekonstrueerimise alustamisega polnud mõistlik oodata lisaeelarve kinnitamiseni ehk oktoobri lõpuni,” vahendas linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu linnavalitsuse seisukoha.

Maripuu sõnul võib kohalik omavalitsus vastavalt seadusele teha lisaeelarve eelnõu volikogule esitamisest kuni lisaeelarve vastuvõtmiseni eelnõus kavandatud väljaminekuid, kui nende tegemise tähtaeg saabub enne lisaeelarve vastuvõtmist.

Ehitajaga lepingu allkirjastanud linnapea Madis Kallas polnud rahul sellega, et küsimus tõstatati vahetult enne volikogu istungit.

“Tähelepanu juhtimine võimalikele kitsaskohtadele linnavalitsuse töös on väga teretulnud. Kahetsusväärne on, et Slupi ristmikuga seotud küsimus tõstatati alles volikogu 22. oktoobri istungil, kuigi info oli volinikul teada vähemalt mitmeid tunde varem,” ütles ta.

Jaanus Tamkivi sõnul jääb talle arusaamatuks, kuidas nii suur plaanimuutus sai toimuda volikogu otsuseta. Kuigi lisaeelarve esimesel lugemisel oli ta juba volikogu liige, arvas ta siis, et otsus on olemas. “Enne istungit hakkasin seda otsust otsima ja ei leidnud. Teistega vesteldes selgus, et sellist otsust polegi. Oleks ma seda varem teadnud, oleksin juba esimesel lugemisel sõna võtnud,” kinnitas ta.

Tema meelest on olukord kriitiline, sest leping on sõlmitud, ehitaja suure osa tööst peaaegu ära teinud, aga rahastamist ei ole. “Koalitsioonisaadikud nimetasid seda minu töövõiduks. Mis töövõit see on? Minu süda valutab selle pärast, et linna eelarvet on muudetud ilma volikogu otsuseta,” lausus Tamkivi ohates.

Kadi raadio eilse “Keskpäeva” saate teine külaline, volikogu esimees Toomas Takkis kahtles Tamkivi siiruses. Ta tõi näiteks 2013. aastal toimunud linnavalitsuse taguse parkla ehituse, kus samuti sõlmiti leping enne lisaeelarve vastuvõtmist.

Eriti häiris Takkist võimaliku rikkumise sidumine eelarve vastuvõtmisega. Nüüd venivad ka teised asjad vähemalt nädala. Hanke vaidlustamist sellega siduda aga ei saavat.

Mehed jäid eriarvamusele ka eelarvesiseselt ümbertõstetava rahasumma suuruse üle. Kui Tamkivi meelest oleks võinud kasutada 300 000 eurot, siis volikogu esimees leidis, et kogu Tallinna tänava rekonstrueerimiseks mõeldud 1,4 miljonit eurot oleks selleks sobinud.

Volikogu aseesimehele Piret Sarjasele tuli linnavalitsuse käitumine üllatusena. “Linnavalitsus võttis ainuisikuliselt, ilma kooskõlastamata vastu otsuse ehituse asjad ära muuta. See on ikka väga inetu,” imestas ta. “Nüüd on rong liikuma lükatud ja ehitus käib. Ega seda protsessi enam peatada saa, aga asi tuleb juriidiliselt korda teha. Sellel võivad olla vägagi tõsised tagajärjed,” pahandas Sarjas.

Sotsiaaldemokraadist linnavolinik Jaanis Prii leidis, et tegu on puhtjuriidilise probleemiga. “Volikogu on teemat korduvalt arutanud. Vastu võeti uus arengukava, kus on selgelt väljendatud, et Tallinna tänava ehitus lükkub edasi ja see objekt (Slupi ristmik – toim) tehakse sel aastal ära. Siis kellelgi vastuväiteid polnud,” väitis Prii.

Lisaeelarve kinnitamiseks kutsutakse kokku volikogu erakorraline istung, mis toimub 30. oktoobril.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 430 korda, sh täna 1)