Uus Muhu mustrivihk tuleb novembrikuus

AUTOR: Anu Kabur mustreid sirvimas. SANDER ILVEST

AUTOR: Anu Kabur mustreid sirvimas.
SANDER ILVEST

Viisteist aastat tikkimisega tegelenud Anu Kaburil valmis uus mustrivihik “Meite Muhu meistrite mustrid. Uueniidi Anu”.

Samas sarjas on Saara kirjastuselt ja Anu Kaburilt varem ilmunud neli mustrivihikut. Eelnevalt on Kabur esitlenud teiste Muhu meistrite mustreid, kuid uues mustrivihikus on kaante vahel tema oma looming. Vihikus on lisaks lillemotiividele ka üksjagu liblikaid, linde ja loomi. Raamatut võivad lapsed ja miks mitte ka täiskasvanud kasutada ühtlasi värvimisraamatuna. Müüki tuleb mustrivihik raamatupoodidesse, kuid selle esmaesitlus toimub iga-aastasel mardilaadal Saku suurhallis, mis kestab
5.–8. novembrini.

Kuigi raamatus on mustrid mõistagi paberile kantud, siis tegelikult valmivad Anu Kaburi mustrid hoopis teisel viisil. Joonistamiseks kasutab ta paberi ja pliiatsi asemel seebi­kildu ja riideeset, millele on tikand plaanis kanda. “Seep on ühes ja märg käsn teises käes, kui mulle mõni jutt ei meeldi, võtan selle käsnaga maha ja joonistan uuesti,” selgitas Kabur.

Pärast seebipildi valmimist fikseerib ta jooned valge korrektor­pliiatsiga ja asub tikkima. Anu Kaburi sõnul kasutati Muhumaal samalaadset meetodit ka aastakümneid tagasi, kuigi korrektorpliiatsi asemel tuli joonis toona niidi ja nõelaga eelpistes kinnistada.

Autor rääkis, et tähistab uue mustrivihuga teatud moel Muhu lilltikandi sajandat sünnipäeva. “Muhu lilltikand on umbes täpselt sada aastat vana ja mina tähistasingi oma mõtetes seda sündmust mustreid paberile pannes,” sõnas ta. Kabur lisas, et konkreetset tähist küll ei ole, kuid mõne vanema Muhu mustri vanus on hea juhuse tõttu teada ja need pärinevad umbes saja aasta tagusest ajast.

Lilltikand jõudis Muhumaale Lihula kandi kaudu, teadis Kabur rääkida. “Muhulased käisid Läänemaal tööl ja võtsid sealt tikkimishimu kaasa,” ütles Kabur. Järgmiseks kavatsebki ta kaante vahele panna Leeskopa külas elanud kahe õe Maria ja Erina Kesküla mustrid. Nemad olid Kaburi sõnul esimesed, kes Muhus lilltikandiga järjepidevalt tegelema hakkasid ja kelle juures ka nooremad neiud õppimas käisid. “Üheskoos aeti mustreid tekkide peale,” lisas Anu Kabur.

Mitme mustrivihiku koostaja paneb inimestele ka südamele, et kui nad peaksid pööningult või sahtlipõhjast vanu Muhu mustreid või ajahambast puretud käsitööesemeid leidma, ärgu neid siis minema visaku või ära põletagu. Pigem võiks need toimetada Muhu muuseumisse ja ehk jõuavad needki kunagi raamatusse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 163 korda, sh täna 1)