Nägemist hakkavad kontrollima perearstid? (17)

Haigekassa plaanib sisse viia muudatuse, mille kohaselt hakatakse perearsti saatekirja nõudma nii silma- kui ka naistearsti juurde pääsemiseks.

Päevaleht kirjutas, et perearstidele silmade kontrollimise plaan ei meeldi, sest esiteks puudub neil vastav väljaõpe. Samuti vajab silmaarst eritehnikat, mille soetamine on kallis. Algelised günekoloogilised oskused on enamikul perearstidel siiski olemas.

Eesti haigekassa rahvusvaheliste suhete ja kommunikatsiooni spetsialist Kadri Eisenschmidt selgitas Saarte Häälele, et saatekiri on ühelt arstilt teisele edastatav dokument, kus on kajastatud patsiendi kaebused ja diagnoosihüpotees, seni tehtud uuringud ning muu oluline patsiendi terviseseisundit puudutav info.

“Sisukas saatekiri aitab eriarsti patsiendi haiguse diagnoosimisel ja asjakohase ravi määramisel, samuti aitab see eriarstil otsustada, kui kiiresti peab patsient vastuvõtule pääsema,” ütles Eisenschmidt.

Pikad järjekorrad

Tema sõnul toovad eriarstiabi osutavad raviasutused pikkade ravijärjekordade üheks põhjuseks ressursside ebaefektiivse kasutuse. “Saatekirja kehtestamise nõue aitaks näiteks vähendada ooteaegu silmaarstile, kuhu lapsevanemad sageli registreerivad oma lapsi koolieelsesse nägemiskontrolli,” tõi ta näite.

Kooliminekueelse silmaarstikonsultatsiooni saaks tema sõnul läbi viia ka perearst, kes saab hinnata lapse nägemisteravust ning annaks saatekirja eriarstile ainult kõrvalekallete tuvastamisel, et neid siis edasi uurida. Samuti tuleb silmas pidada, et tavalise nägemiskontrolli läbiviimine on optometristi teenus, mis on nüüdseks laialdaselt kättesaadav väljaspool silmaarsti kabinetti.

Kadri Eisenschmidt pidas tõenäoliseks, et saatekirja nõude senise puudumise põhjuseks teatud eriarstiabi erialadel on sellise põhimõtte pärinemine ajast, mil Eesti perearstisüsteem oli veel vähe arenenud. Siis arvati, et teatud haiguste kahtluse korral ei ole esmalt perearsti poole pöördumisest abi. “Praeguseks on meie perearstisüsteem teinud läbi märkimisväärse arengu ja perearstide võimekus erinevaid teenuseid osutada on märksa suurem. Samuti on vahepealsetel aastatel oluliselt arenenud ämmaemandate pakutavad teenused ja põhjalikku nägemiskontrolli pakkuvate optometristide tegevus,” lisas ta.

Vaja on koolitust

Perearst Triin Nirgi ütles, et ilma vastava koolituseta ta sellist tööd teha ei saa. “Mida perearst saab teha, on enne kooli lapse nägemist kontrollida. Patoloogia korral tuleb ikkagi silmaarsti poole pöörduda. Silmaarstil on oma aparatuur ja väljaõppinud personal,” rääkis ta.

“Lisaks tahetakse perearstile panna ka günekoloogikohustused. Kas see ikkagi nii käib? Perearst olgu nagu laia profiiliga traktorist, kes teeb kõike. Iga spetsialist võiks ikka oma liistude juurde jääda,” kurjustas Nirgi. Leebudes nõustus ta sellega, et koolilaste silmade kontroll muidugi vähendaks silmaarsti koormust.

Eriarstile pöördumisel ei nõuta praegu saatekirja trauma, kroonilise haiguse, tuberkuloosi, silmahaiguse, naha- või suguhaiguse korral või juhul, kui arstile pöördutakse günekoloogilise või psühhiaatrilise abi saamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 925 korda, sh täna 1)