Lääne-Saare vald tahabki hooldekodu jaoks hotelli osta (33)

USUB: Vallavanem Andres Tinno sõnul on tabelist näha hooldekodu kohtade vajadust Saaremaal.  TAMBET ALLIK

USUB: Vallavanem Andres Tinno sõnul on tabelist näha hooldekodu kohtade vajadust Saaremaal.
TAMBET ALLIK

Saaremaa suurima valla volikogus teatati eile, et vald on valmis ostma  950 000 euro eest Saaremaa Valsi spaahotelli majutushoone ja avama seal 120-kohalise hooldekodu.

 

Kahe kuuga on Lääne-Saare valla ideest rajada hotellihoonesse hooldekodu saanud reaalsus. Volikogus tutvustati info korras vallavalitsuse ja AS-i Kuressaare Sanatoorium läbirääkimiste tulemusi. Läbirääkimisi peeti Saaremaa Valsi hotellikorpuse ja selle juurde kuuluva maa ostmise üle.

Volikogu järgmisel istungil pannakse ostmise eelnõu hääletusele. Teiseks  tutvustas vallavanem Andres Tinno vallavalitsuse soovi võtta 1 270 000 eurot laenu nii Saaremaa Valsi ostmiseks kui ka juba järgmisel aastal algava Kärla rahvamaja ehituse tarvis. Kümneks aastaks võetav laen vallal n-ö kõri kinni ei tõmbaks. Laenukoormus jääks veel alla 50% eelarvest. Omavalitsuse jaoks lubatud piir on 60%.

Hooldekodu ostmiseks kasutataks laenust 763 800 eurot, 186 200 eurot pandaks valla omavahenditest. Koos ostetava hoonega tuleks kaasa ka kogu sisustus, mis majas on. Siiski tuleks hooldekodu töökorda saamiseks teha täiendav rahasüst 250 000 euro ulatuses. Selle eest tehtaks vajadusel viimistlusremonti, uuendataks  olemasolevat või soetataks spetsiifilist hooldekodu varustust.

Palju võimalusi

Lääne-Saare vallavanem Andres Tinno arvas, et hooldekodu peaks avatama 2016. aasta esimeses pooles. Tema sõnul saaks inimesed sisustatud tubadesse teoreetiliselt kasvõi kohe pärast ostmist sisse kolida. Siiski on vaja teha mõningaid ümberehitusi ja hoone eakate tulekuks korda seada.

Tinno sõnul hakataks hooldekodu asustama korruste kaupa. Algul esimese korruse 22 kohta, seejärel teise korruse 48 kohta ning siis juba kolmandal korrusel asuvad toad kuni 120-kohalise täismahu saavutamiseni välja.

Hoone neljas korrus jäetaks vallavanema sõnul muudeks otstarveteks. Näiteks vajadusel õpilaskoduks neile valla lastele, kes linnas gümnaasiumis käivad või valla külaliste soodsaks majutamiseks. Lisaks peaks majja tulema ka varjupaigateenus, kriisiabipinnad, ajutised abipinnad. Hoone hakkaks seega täitma rohkem kui vaid hooldekodu eesmärki.

“Siin on kõik asjad ja teenused olemas, haigla ja spaa kohe kõrval,” tõi Tinno välja rajatava hooldekodu asukoha plussid.

Suure valla eelis

“Ma ei kahtlegi selles projektis,” kostis Andres Tinno vastuseks küsimusele, kas vajadus hooldekodu järele on tõesti nii suur. Tema sõnul ei ole tegu vaid Lääne-Saare valla hooldekoduga, vaid see on sotsiaalsüsteemis märgiline ost ka kogu maakonna mõistes.

Praegu on maakonnas 215 hooldekodukohta, järjekorras on 80 inimest. Soovijaid oleks kindlasti veel.  Arvata võib, et kui linnas hooldekodu avatakse, ei hakka väikesed vallad, nagu näiteks Kihelkonna, enam uusi eraldi hooldekodusid rajama.

Tinno sõnul toodaks linna esmajoones üle vallale kuuluv Pähkla hooldekodu ning sealt tuleksid ka esimese korruse käivitamiseks vajalikud töötajad. Iga järgmise korruse avamisel saab juurde luua kuni viis töökohta.

Hooldekodu kohatasu on Saare maakonnas praegu keskmiselt 567 eurot kuus. Vallavanem Tinno sõnul jääks ka nende hooldekodu kohatasu hinnaklassi 500–600 eurot. Loomulikult saaks vajadusel ja kliendi soovil tekitada ka mitmetoalise korteri, kuid see tähendaks kliendile ka kallimat kohatasu.

Küsimusele, miks vald ei ehita päris uut hoonet, vastas Andres Tinno, et siis tõuseb hooldekodu hind lakke ja vald peab hakkama ise peale maksma. Näiteks läheks uue 50-kohalise hoone ehitamine tema sõnul maksma 2,5 miljonit.

Samas näitavad arvutused, et kui Lääne-Saare  tulevases võimalikus hooldekodus saaks esimesed kaks korrust ära täita, oldaks omadega nullis.

Tinno arvates ei ole mitte vähetähtis ka see asjaolu, et üks vald jaksab endale sellist asja lubada ja suudab ka laenu teenindada. See on tema sõnul üks näide sellest, miks valdade ühinemine kasulik oli.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 432 korda, sh täna 1)