Kukkumised sulgesid Ida-Niidu lasteaia ronimisväljaku (14)

UUS JA HARJUMATU: Lasteaia direktori Helin Vinteri sõnul näitasid õnnetused, et uute mänguväljakute turvalist kasutamist tuleb õppida.  TAMBET ALLIK

UUS JA HARJUMATU: Lasteaia direktori Helin Vinteri sõnul näitasid õnnetused, et uute mänguväljakute turvalist kasutamist tuleb õppida.
TAMBET ALLIK

Kuna vastrenoveeritud Kuressaare Ida-Niidu lasteaia uhiuue mänguväljaku kahelt ronimisatraktsioonilt kukkudes on kaks last käeluu murdnud, neid atraktsioone praegu ei kasutata.

 

“Septembris juhtus meil kahel atraktsioonil tõesti nii, et lapsed kukkusid alla torult, millelt rippudes saab end tartaankattele potsatada,” tõdes lasteaia direktor Helin Vinter.

Üks lastest murdis käeluu atraktsioonilt Sebastian maha kukkudes, teise lapsega juhtus õnnetus kõrvalasuval atraktsioonil Elisabeth. “Käsi jäi kukkudes külje alla ja läks katki,” selgitas Vinter.

Juhtunu pärast mures direktor pöördus mänguväljaku rajanud ettevõtte Tiptiptap OÜ poole, mille esindaja sel nädalal lasteaias kohal käis.

Ei süüdista kedagi

“Atraktsiooni toru jämedus vastab kõikidele nõuetele ja laps peaks sealt ohutult alla saama,” vahendas Vinter Tiptiptapi esindajalt kuuldut. “Samuti peaks tartaan olema ohutu, aga nii nagu elus ikka – õnnetusi juhtub.”

Direktori sõnul lasteaia mudilased ronimisatraktsioone praegu ajutiselt ei kasuta. Kuna meil ei ole taolisi mängulinnakuid varem olnud, peaksid meie lapsed ja õpetajad esmalt üheskoos õppima, kuidas neid õigesti ja ohutult kasutada. Praegu teeme aga igasugu muid asju, mis meie õueala võimaldab, kasutame autosid, kiikesid, liivakaste ja muud.”

Mõlemal luu murdnud lapsel on käsi praegu kipsis. Ühe poisi vanaisa sõnul lähedastel etteheiteid lasteaiale, sealsetele õpetajatele ega ehitajatele pole. “See õnnetus oli lihtsalt rumal juhus,” tõdes mees. “Kodus võib laps turnides täpselt samamoodi kukkuda.”

Kolmapäeval Ida-Niidu lasteaeda külastanud Tiptiptapi müügiesindaja Liisi Loigom kinnitas, et kõik atraktsioonid vastavad nõuetele ning ohtlikuks neid pidada ei saa.

Loigom viitas avaliku mänguväljaku ohutusstandardile, mis lubab kasutada haarde puhul toru maksimaalse läbimõõduga 45 mm. “Meie kasutame oma konstruktsioonidel toru, mille läbimõõt on 40 mm,” märkis Loigom.

Vahetab torud välja

Loigomi sõnul võisid õnnetused juhtuda seetõttu, et lapsed turnisid seal hommikupoolikul, mil metalltorud võisid sügishommikuse niiskuskihi tõttu libedad olla.

“Lapsed on ka ise öelnud, et nad lihtsalt ei jõudnud ennast kinni hoida. Nad ei potsatanud alla kõrgelt, aga juhtumisi õnnetult käe peale,” tõdes Loigom.

Ettevõtte arendusosakond tegeleb praegu uue toru tugevus- ja paksusarvutustega, et senisest peenem toru atraktsiooni kasutamisel vastu peaks. Arvutuste tulemused saadetakse kooskõlastamiseks Saksamaale. “Kui sealt nõusoleku saame, vahetame torud natuke peenemate vastu,” lausus Loigom. “Usun, et asja saab korda kuu-pooleteise jooksul.”

Kuigi Tiptiptap on rajanud mänguväljakuid üle Eesti, pole Loigomi andmeil mujalt sarnaste õnnetuste kohta teateid tulnud.

Atraktsioonide torud kavatseb Tiptiptap välja vahetada esialgu ainult Ida-Niidu lasteaias.

“Teised Kuressaare mängualad asuvad avalikel platsidel, kus vanem vastutab ise lapse eest,” põhjendas Loigom. “Lasteaia puhul on pisut teisiti – seal on õpetajal tarvis silmas pidada paarikümmend last ning võib juhtuda, et ta lihtsalt ei jõua kõiki jälgida.”

 

KOMMENTAAR

Kurb, et sellised õnnetused on juhtunud. Kuressaare linnavalitsus on OÜ-ga Tiptiptap sel teemal korduvalt suhelnud ja ettevõtte müügiesindaja Liisi Loigomiga atraktsioone ka kohapeal vaatamas käinud. Ettevõte on saadud tagasisidet väga tõsiselt võtnud, reageerides juhtunule kohe ja tähelepanelikult.

Soovime lastele kiiret paranemist!

Kristiina Maripuu, Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 199 korda, sh täna 1)