Suure väina uus merekaabel on paigas (1)

Mandri-Eesti ja Muhu vahel pingestati Eesti esimene 110-kilovoldine elektri-merekaabel.

“Elering pingestas mandri ja Muhu saare vahel uue, 110-kilovoldise elektri-merekaabli, mis on Eestis esimene sellisel pingeastmel merekaabel ning mis peab tagama saartel senisest parema elektrivarustuskindluse,” vahendas Elering AS-i kommunikatsioonijuht Ain Köster.

Virtsu–Võiküla merekaabli pingestamisega lõppes edukalt esimene etapp Lääne-Eesti saarte elektrivarustuskindluse parandamise plaanidest. Saarte varustuskindluse tõstmise plaan näeb tulevikus ette veel teisegi 110-kilovoldise merekaabli paigaldamise Suurde väina, lisas Köster. Järgmisena renoveerib Elering Saaremaal aga Leisi alajaama.

Uue Virtsu–Võiküla 110-kilovoldise merekaabli paigaldamine algas juuli keskpaigas. Tööde tellija oli Elering AS ja tegija Eesti elektritööde ehitusfirma Empower AS. Töö maksumuseks kujunes riigihanke tulemusena 9,4 miljonit eurot. Vana 35-kilovoldine kaabel, mis uuega asendati, pärines 1964. aastast. Uue kaabli eeldatav tööiga on 40 aastat.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on uus merekaabel saarte varustuskindluse tõstmisel määrava tähtsusega. “Elektriühenduste parandamine Lääne-Eesti saartega on olnud Eleringi jaoks prioriteet, kuna senised merekaablid on täielikult amortiseerunud. Nüüd on

saarte elektrivarustuse tagamise kõige suurem risk ilmselgelt seotud Väikse väina tammil oleva õhuliiniga, mis tuleb esimesel võimalusel dubleerida kaabelliiniga Muhu ja Saaremaa vahel,” märkis Veskimägi.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 405 korda, sh täna 1)