Kuressaare Soojus on saare edukaim kommunaalfirma (1)

KUTSUB KÜLLA: Eeloleval laupäeval korraldab Kuressaare Soojus kliendipäeva, kus saab tutvuda soojafirma töö ja tegemistega. Jaan Mehiku kinnitusel on kõik oodatud. RAUL VINNI

KUTSUB KÜLLA: Eeloleval laupäeval korraldab Kuressaare Soojus kliendipäeva, kus saab tutvuda soojafirma töö ja tegemistega. Jaan Mehiku kinnitusel on kõik oodatud.
RAUL VINNI

Eesti kommunaalmajanduse ettevõtete edetabelis on Saare maakonnas tegutsevatest firmadest kõrgeimal kohal Kuressaare Soojus AS.

Ajaleht Äripäev reastas 2014. majandusaasta aruannete põhjal Eesti kommunaalmajanduse ettevõtted, saamaks teada, kuidas kellelgi on möödunud aasta jooksul läinud. Noppides edetabelist välja Saare maakonnas tegutsevad kommunaalfirmad, võib tõdeda, et edukaim oli sajaprotsendiliselt linnale kuuluv Kuressaare Soojus, mis platseerus kogu Eesti arvestuses 34. kohale.

Paul Leemeti ja Jaan Mehiku juhitud soojafirma käive oli läinud majandusaasta jooksul 3,868 miljonit eurot, ärikasum samal ajal aga 1,018 miljonit eurot.

Jaan Mehik arvas, et ega see tabel ettevõtte headust eriti hästi kajasta. Tema usub, et Kuressaare Veevärgis tehakse samuti tublit tööd, ehkki nad on tabelis tagapool.

Kasumis “süüdi” tänavavalgustus

2014. aasta oli Kuressaare Soojuse jaoks Mehiku sõnutsi igati normaalne aasta. “Suurem osa ärikasumist oli keskkonnainvesteeringute keskusest saadud toetus Kuressaare linna tänavavalgustuse rekonstrueerimiseks,” märkis Mehik. Kuressaare Soojus on teatavasti Kuressaare linna tänavavalgustuse haldaja ja rekonstrueerimise protsessis tööde tellija.

Põhitegevuse, soojuse tootmise osas, oli 2014. aasta sarnane viimaste aastate keskmisega. Ettevõte on Mehiku kinnitusel mõned kliendid ka juurde saanud ning parasjagu on kliendiks tulemas Mooni 10 kortermaja.

“Kaugkütte hind on endiselt soodne, üritame teha ka liitumise kaugküttevõrguga nii soodsaks kui võimalik,” rääkis Mehik. Samas tundub kaugküttega liitumine tema sõnutsi ikkagi suhteliselt keeruline olevat ja ilmselt peetakse lihtsamaks olemasoleva olukorra säilitamist või uue hoone ehitamisel teiste alternatiivide kasutamist. “Aga meie peame endiselt kaugkütet Kuressaares parimaks võimaluseks maja soojusega varustamisel” kinnitas Jaan Mehik. Nii korraldataksegi eeloleval laupäeval soojafirmas kliendipäev, et huvilistele Kuressaare Soojust lähemalt tutvustada.

Paremuselt järgmine firma oli Saare maakonnas Riivo Asuja juhitud Prügimees OÜ. Prügifirma kuulub 59,72% ulatuses Extrateam OÜ-le ja 40,28% ulatuses Eesti Keskkonnateenused OÜ-le. Prügimehe käive oli 2014. majandusaasta lõpetuseks 845 290 eurot ja ärikasum 117 894 eurot. Eesti arvestuses tuli Prügimehel jagada 54.–56. kohta kahe teise firmaga: Saue vallavalitsusele kuuluva Kovek AS-iga ja sajaprotsendiliselt põllumajandusministeeriumile kuuluva Vireen AS-iga.

Saja protsendi ulatuses Eesti Keskkonnateenused AS-ile kuuluv Kudjape ümberlaadimisjaam on edetabelis paigutunud aga 70. kohale. Urmas Meeritsa juhitud ümberlaadimisjaama käive oli läinud majandusaastal 545 109 eurot, ärikasum 34 473 eurot.

Saare maakonna kohalikele omavalitsustele kuuluv Kuressaare Veevärk AS on tabelis 92. kohal.

Ain Saaremäeli ja Aivar Sõrme juhitud veefirma käive oli 2014. majandusaasta lõpetuseks 2,306 miljonit eurot. Ärikasumi real oli Kuressaare Veevärgil siiski miinust 518 015 euro ulatuses.

Müügitulult suuremad ettevõtted

Eesti kommunaalfirmade edetabelisse pääsemiseks pidi ettevõtete vastava valdkonna tegevuse osakaal moodustama käibest vähemalt 51 protsenti ning ettevõte pidi olema tegutsenud kahel järjestikusel täismajandusaastal.

2014. aasta TOP-i koostamiseks võttis Äripäev justiitsministeeriumi registrikeskusest 2014. aasta majandustulemuste põhjal valdkonna müügitulult suuremate ettevõtete andmed.

Ettevõtted seati pingeritta kuue näitaja põhjal. Arvutamise aluseks võeti 2014. aasta müügitulu, müügitulu kasv võrreldes 2013. aastaga, 2014. aasta ärikasum ning kasumi kasv võrreldes aasta varasemaga, samuti rentaablus ja varade tootlikkus aastal 2014.

Esikohale jõudis arvutuste põhjal terve Eesti arvestuses Narva Vesi AS.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 568 korda, sh täna 1)