Riigikogu võib teha erikomisjoni

Kui Eesti Vabaerakonna (EVE) saadiku Artur Talviku ettepanek toetust leiab, moodustab riigikogu erikomisjoni, mis hakkab uurima ärimees Vjatšeslav Leedo väiteid, et Reformierakonna poliitikud Remo Holsmer ja Kalev Lillo küsisid temalt altkäemaksu.

“Täna oli Talviku ettevalmistatud sellekohane eelnõu saadikute laual,” ütles esmaspäeval BNS-ile keskfraktsiooni liige Jaanus Karilaid. Tema sõnul on komisjoni moodustamisele toetust avaldanud kõik EVE, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Keskerakonna saadikud.

“Praegu on küsimus, kas sellega ühinevad ka sotsiaaldemokraadid,” lausus Karilaid. “Vaadates endise ettevõtlusministri Urve Palo ja sotside riigikogu fraktsiooni juhi Andres Anvelti lausutut, et Leedo ütlused vajavad vastuseid ja kogu sadama juhtum põhjalikku läbivalgustamist, siis loodame nende toetusele. Erikomisjoni moodustamiseks on vaja riigikogu häälteenamust ja see sõltub sotsidest.”

Karilaiu sõnul on erikomisjone riigikogus ka varem tehtud ja nende loomise mõte on alati olnud suunata mõnele kaalukale sündmusele ühiskonnas teravam valgusvihk. Ta lisas, et tegu oleks parlamentaarse kontrolliga, mis ei laseks võimuerakonnal kergesti otsi vette peita.

“Erikomisjoni ülesanne oleks tutvuda nii paljude materjalidega kui võimalik. Leedo on andnud uusi ütlusi, aga prokuratuur ei alusta nende alusel millegipärast uurimist. Minu teada on prokuratuur ka väiksemate asjade pärast uurimisi alustanud,” rääkis Karilaid.

Keskerakondlane Karilaid märkis, et komisjoni töö tulemusi ei oska keegi ette hinnata. “Aga on oluline teha täpne röntgenipilt, et näha, mis on selles suures ettevõttes [AS Tallinna Sadam] siis toimunud,” lausus Karilaid. “Erikomisjonidele on antud nüüd ju ka rohkem võimalusi, saab kutsuda inimesi vestlusele ja inimesed peavad tulema.”

Ärimees Vjatšeslav Leedo väitis laupäevases Eesti Päevalehes, et Holsmer ja Lillo küsisid temalt vihjamisi altkäemaksu.

Prokuratuur jättis menetluse alustamata, põhjendades, et väidetavast altkäemaksu küsimisest on aasta möödas, tõendeid pole ja tekib sõna sõna vastu olukord. Ka õigusteadlane Jüri Saar ütles BNS-ile, et menetluse alustamata jätmine oli õigustatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 209 korda, sh täna 1)