Saaremaa metssigade arv võib väheneda 10 korda (4)

Augusti lõpus Lätis toimunud Baltimaade ja Poola veterinaarametite juhtide kohtumisel lepiti kokku metssigade populatsiooni vähendamises, mille tulemusel väheneks Saaremaa metssigade arv praegusega võrreldes kümme korda.

“Ühisotsuses soovitatakse taudi leviku piiramiseks metssigade arvukust vähendada kuni ühe metsseani kümne ruutkilomeetri kohta,” ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel. Arvestades, et praegu on Saaremaal vähemalt 2000 metssiga, langeks sigade arv veterinaaride ettepaneku elluviimisel Saaremaa metsades 200–300 isendi peale.

Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhtivspetsialist Peep Männil ütles, et veterinaaride ettepanek tugineb ühele Venemaal tehtud uuringule, mille kohaselt peatub katku levik siis, kui vähendada sigade arvukust 1–2 isendile 1000 hektari kohta. Männil ei osanud öelda, mis saab ettepanekust edasi, aga kindlasti ei ole sigade arvukust võimalik väljapakutud määral vähendada ühe aastaga, vaid selleks kulub jahipidamisega vähemalt kolm aastat.

Männili sõnul on metssigade arvukuse niivõrd drastiline vähendamine jahimeestele väga valus teema. “Jahimehed on ju viimasel aastakümnel harjunud sellise suure seaarvukusega, et mine ainult metsa ja lase endale siga, ning see on olnud väga mugav,” rääkis ulukiteadlane. Sigade massilisele küttimisele pole aga Männili sõnul head alternatiivi, sest vastasel juhul juhtub katku hävitustöö tagajärjel see, mis on juhtunud Lõuna-Eesti osas piirkondades, kus metssea asustustihedus on juba alla ühe sea 1000 ha kohta. “Seal mõnes jahipiirkonnas ei olegi enam sigu, on vaid mõni üksik läbikäija. See on üsna suur ala Viljandimaa lõunaosas, Valgamaal ja Võrumaal samamoodi,” rääkis Männil.

Peep Männil kinnitas, et ilma jahimeeste osavõtuta ei kujune sigade arvukuse vähendamine kuigi tõhusaks. “Ei tea, kuidas oleks võimalik jahimeeste mõtteviisi muuta, aga minu meelest oleks see ainuke võimalus. Range kontrolli ja sanktsioonide sunnil see eriti ei toimi,” lausus Männil. “Üks takistav asjaolu on kindlasti ka mõte ja lootus, et kui katk Saaremaale äkki ei tulegi, miks me peame siis arvukuse alla viima,” lisas ta.

Saarte jahimeeste seltsi tegevjuht Iive Kuningas ei soovinud veterinaaride ettepanekut sigade arvu kümme korda vähendada, ajalehele kommenteerida.

Keskkonnaministeeriumi jahindusspetsialisti Tõnu Traksi sõnul on veterinaaride ettepaneku näol tegemist soovitusega. “Meie eilsel (kolmapäev – toim) tauditõrjekomisjoni istungil sellest numbrist juttu polnud.”

Seakatku tõkestamiseks peavad Saaremaa jahimehed küttima sel hooajal 3400 metssiga, mullu oli see arv 1495. Jahimeeste esindajad ütlesid riigikogu keskkonnakomisjonis, et nad saavad küttimisülesannetega hakkama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 339 korda, sh täna 1)