Saarlaste iduideest saab purjetajatele väärt abimees (3)

sadamaappLäinud nädalavahetusel toimus järjekordne Garage48 – üritus, mis võimaldab iduettevõtetel investorite abiga oma ärilisi algatusi ellu viia. Tõsine, ent innustav tamp peal, olid võistlustules ka Relika Metsallik-Koppel ühes abikaasa Hannes Koppeliga.

Ehkki nende meeskonnas oli algselt kaheksa liiget ja hiljem kuus, on idee nimega “Marina, ahoy!” ehk eesti keeli “Sadam, ahoi!” algne autor just Relika. Sisuliselt on tegu nutirakendusega, mis on väärt abimees nii purjetajale kui ka sadama kaptenile, pannes nad omavahel suhtlema.

Kui purjetaja näeb merel rakendust avades talle lähimaid külalissadamaid, neis pakutavaid teenuseid ja hindu ning saab sealsamas juba sobivasse sadamasse check-in’i teha, valides ka kõik soovitavad teenused, siis sadamale laekub kogu see “kompott” otse arvutis olevasse süsteemi. Ära jääb andmestike täitmine sadamas kohapeal, ülearune ootamine ja veelgi enam – ka maksta saab läbi rakenduse.

“Kui praegu on nii, et saabud näiteks õhtul sadamasse, otsid endale kaikohta, ootad sadama kaptenit, misjärel tuleb veel paberimajandus, ning lahkumisel on üsna samamoodi, siis tegime asja ses mõttes lihtsamaks, et panime meresõitja ja sadama kapteni kohe reaalajas suhtlema,” selgitas Hannes Koppel.

Kui meresõitjal on süsteemis konto loodud, piisab vaid rakenduse avamisest sadama ja teenuste valikus. Sadamal on seejärel kohe andmed olemas ja kapten saab nt omakorda purjetajale teada anda, milline kai teda ootab jmt. Ka sadamast lahkumisel tuleb end sadamast lihtsalt välja logida ja tasuda.

Kuna külalissadamal on tänu süsteemile reaalajas kogu liikluse andmed olemas, on sadama kaptenil võimalik iga kuu lõpus sisuliselt ühe nupuvajutusega väljastada kõik aruanded. See toob kenakese ajalise kokkuhoiu.

Kuigi Garage48 tähendab, et idee väljatöötamiseks ja prototüübi tegemiseks on 48 tundi, jätkub töö tegelikult nüüdki. Mainitud 48 tunni jooksul levis nutikas iduidee aga Hannese sõnutsi ka Skandinaaviamaadesse, Vahemere äärde ja Kariibidele. Rakendus ei jää kindlasti ainult Eesti sadamate keskseks, süsteemi tahetakse saada külalissadamaid üle ilma. Euroopas on taolisi sadamaid näiteks ca 4500.

Kuna purjetamishooaeg on Eestis sedakorda lõppemas, saab väärt nutirakendust siinmail proovida ilmselt uue hooaja algusest. “Seda võime küll öelda, et Eesti sadamates on see kasutatav juba järgmise hooaja algusest,” kinnitas Relika Metsallik-Koppel. Samas on rakendus täiesti valmis varemgi, seega maksab Androidi rakendustepoes sel silma peal hoida, et testversioon oma telefoni sikutada.

“Marina, ahoy!” on üks seitsmest tugevamast iduideest, mis jäi edasi võistlema.

Lähemalt saab väärt abilise kohta uurida selle kodulehelt www.marinaahoy.com.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 022 korda, sh täna 1)