Saaremaa kõrvale on tekkinud uued saared

Juuli keskel kirjutasime, et tänu viimastel aastatel kogu Eestis tehtud aeropildistamisele ja laserskanneerimisele on maa-amet saanud uuendada oma andmebaase. Nii täpsustati ka kaarditootmise üheks põhialuseks olevat Eesti topograafilist andmekogu ja selles olevaid objekte. Selle tulemusena suurenesid maakonna omavalitsuste territooriumid.

Maa-ameti avalike suhete nõunik Agnes Jürgens kinnitas, et täpsustamise käigus on mõnevõrra suurenenud ka Saare maakonnas olevate saarte arv. “See ei tähenda, et tegelikult ehk looduses oleks midagi oluliselt lisandunud, lihtsalt muutused on võrreldes varasemate statistiliste või üldistatud andmetega. Seega pole ka saari reaalselt märkimisväärselt juurde tekkinud. Andmekogusse lisatud uued saared, mida varasemad andmed pole kajastanud, on pigem pisikesed,” selgitas ta.

Jürgensi sõnul on mõned suuremad saared Saare maakonnas, mida varasematel kaartidel pole, ligikaudu poole hektari suurused ja paiknevad madalatel liivastel aladel. Kuid mõni varasem saar või poolsaar on täpsemal mõõtmisel jagunenud osadeks. Näiteks tõi ta Pihtla vallas Lahekülas paikneva Männirahu ümbruses toimunud muutused.

Mitmel juhul on looduslike muutuste kõrval tegemist ka varasematest kaardistusreeglitest ja andmete üldistamisest tuleneva erinevusega. “Väiksemaid saari kaardistatakse praeguste kaardistusreeglite järgi üldjuhul alates sajast ruutmeetrist ja sellele ligilähedases suuruses on neid võrreldes varasemate kaartidega lisandunud ainult mõni,” väitis nõunik.

Terviklikult on viimastel aastatel üle vaadatud meresaarte nimed ja korrastatud andmed on kantud kohanimeregistrisse, kuid paljudel saartel nimi puudub.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 245 korda, sh täna 1)