Riigiprokurör kahtlustab altkäemaksu praamiäris (2)

allan kiilTäna vahistatud Tallinna Sadama endist juhatuse liiget Allan Kiili (fotol) kahtlustatakse mitme miljoni euro ulatuses altkäemaksu võtmises, juhatuse esimeest Ain Kaljuranda sadades tuhandetes.

Tallinna Sadama juhatuse liikmeid kahtlustatakse lisaks altkäemaksu võtmisele rahapesus kolmandate isikute kaudu, ütles riigiprokurör Laura Feldmanis tänasel pressibriifingul, vahendab Ärileht.

Uurimise all on mitmeid altkäemaksu võtmise episoode, nende seas ka Tallinna Sadamale parvlaevade ostmise oma. Eelmisel aastal korraldas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) konkursi saarte parvlaevaliikluse korraldamiseks, millel osales ka Tallinna Sadam ja mille sadam võitis. See konkurss oli Feldmanise sõnul aus.

Peale MKM-i konkursi võitmist hakkas Tallinna Sadam otsima aga laevaehitajat parvlaevade ehitamiseks ja selles osas käib uurimine altkäemaksu võtmise kahtluse tõttu. Parvlaevu ehitatakse Poola ja Türgi laevatehastes. Feldmanis ütles, et rahvusvahelist koostööd tehakse uurimise raames mitme riigiga, nende seas Poolaga.

Riigiprokurör Feldmanis lisas, et Kiil on seotud kõikide kahtluse all olevate juhtumitega, kuid Kaljurand praamlaevade puhul altkäemaksu võtmisega seotud ei olnud. Altkäemaks ei liikunud otse Kiilile ja Kaljurannale, vaid mitme isiku ja äriühingu kaudu, kuid Feldmanise sõnul on kahtlustatavad mingi osa altkäemaksust kindlasti kätte saanud. Üleval on ka rahapesukahtlustus, mis tähendab Feldmanise sõnul seda, et kahtlustatavad on üritanud saadud altkäemaksu ja seotust sellega varjata, vahendab Postimees.

Eile astus tagasi ka Tallinna Sadama nõukogu, teiste seas ka Jaanus Tamkivi.

Tallinna Sadama nõukogu esimees Remo Holsmer teatas, et teeb ettepaneku nimetada ametisse uus nõukogu, ehkki temale teadaolevalt kaitsepolitseil praeguse nõukogu liikmetele pretensioone ei ole ja ükski nõukogu liige ei ole ka kahtlustustega seotud.

“Poolteist aastat tagasi Tallinna Sadama nõukogu esimehe kohuseid täitma asudes oli pea võimatu ette näha üleeile alanud sündmusi seoses esitatud kahtlustusega ettevõtte juhatuse liikmetele,” teatas Remo Holsmer.

Harju maakohus otsustas eile riigiprokuratuuri taotlusel Ain Kaljuranna ja Allan Kiili kuni kuueks kuuks vahi alla võtta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 514 korda, sh täna 1)