Kohalikel tegijatel ei ole tee-ehitusel võimalust (19)

KVALITEET LOEB: Abilinnapea Mart Mäekeri sõnul ei saa maksumaksja rahaga mängida palgates ehituseks ilma piisava kogemuseta firma. Foto: Raul Vinni

KVALITEET LOEB: Abilinnapea Mart Mäekeri sõnul ei saa maksumaksja rahaga mängida palgates ehituseks ilma piisava kogemuseta firma. Foto: Raul Vinni

Nõuded hangetel osalemiseks käivad kohalikel ettevõtetel üle jõu.

Smuuli ja Pika tänava ristmiku uuendustööde maksumus on Kuressaare linnavalitsuse hinnangul eeldatavasti 500 000. Kuna uuendustööde alale jääb ka Tooma poe parkla, on tööde kaasrahastaja Saaremaa tarbijate ühistu.

Kuressaare linnavolikogus tõstatus samas aga küsimus, miks on linna tee-ehituse hangetel osalejatele esitatud hiigelsuured nõudmised. Kohalikel tegijatel pole seega võimalustki hankel osaleda, kuna nad ei suuda sääraseid nõudeid täita. Sellise küsimuse esitas volikogus Jüri Kuusk ja eile Kadi raadios volinik Kaarel Väer.

Nii näiteks on nõue, et pakkuja peab olema viimase viie aasta jooksul ehitanud või remontinud vähemalt ühe avalikult kasutatava tee ehitus -või remonditöö objekti maksumusega vähemalt 500 000 eurot ilma käibemaksuta. Samas on teada, et linna ja kohalike omavalitsuste teetööde maksumused ei küündi üldiselt nii kõrgele. Hankel osalejalt nõutakse ka, et oleks viimase viie aasta jooksul paigaldanud 10 000 m2 asfalti. Samas jääb näiteks Smuuli ja Pika tänava ristmiku puhul tööde maht kõvasti alla selle.

Kaarel Väer ütles, et asi pole kohalike eelistamises vaid nendele võimaluse andmises. “Ega võitja ei oleks vaid kohalik teedeehitusfirma, ring on sellest tunduvalt laiem,” viitas Väer kõikvõimalikele haruteenustele mis ehitustööga kaasnevad. “Kui me ei hooli enda ettevõtjatest, kel on vastav pädevus olemas, kes loovad töökohti ja investeerivad, siis on väga raske koostööd teha.”

Kuressaare abilinnapea Mart Mäeker vastas Saarte Häälele, et hanke tingimused koostati linnavalitsuse vastava valdkonna spetsialistide poolt, lähtudes objekti mahust ja keerukusest.

“Linnavalitsus ei saa võtta riski ja hakata maksumaksja rahaga katsetama, kas mõni firma, kes ei oma piisavat kogemust, suudab tööga hakkama saada või mitte,” märkis ta.

Kui kohalikud firmad suudavad konkureerida, siis on Mäekeri sõnul põhjust selle üle ainult heameelt tunda. “Tallinna tänava projekteerimishanke protsess venis kuu aega selle tõttu, et kohaliku firma vastu oli usaldus suurem, ja lõpuks selguski, et nende pakkumus oli parem,” tõi Mäeker näite.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 336 korda, sh täna 1)