Perseiide otsi kolmapäeval Perseuse tähtkujust

Alanud nädalal on selge ilma korral kõigil huvilistel taas kord võimalik jälgida perseiidide sadu. Eesti tuntuima astrofotograafi, Selgase külas observatooriumi omava Raivo Heina sõnul näeb igas kuus taevas teisigi meteoorivoole, kuid pimedatel augustikuuöödel tähistab perseiidide sadu uue taevavaatlemise hooaja algust.

“Kes tahab vaadata, kustpoolt need meteoorid tulevad, otsigu taevakaarelt üles Kassiopeia lähedal asuv Perseuse tähtkuju,” juhatas Hein, lisades, et kõige paremini peaks tähesadu olema näha kolmapäeval, 12. augustil.

Parim aeg vaatlemiseks on pärast keskööd. “Loomulikult kogu taevalaotust korraga jälgida ei saa, tuleb silmad lahti hoida ja vaadata enam-vähem õige tähtkuju suunas ning kui sa minuti jooksul paari sähvatust, näed siis on juba päris vinge, aga kui tuleb kümne minuti jooksul mõni, siis on ka juba hästi,” rääkis ta. Hobifotograafidel soovitab Hein aparaadi varakult kolmjala peale valmis panna ja teha parima tulemuse saamiseks paarikümnesekundilisi aegvõtteid.

Perseiide ei saa jälgida pilvise ilmaga, kuid norralaste populaarse ilmateenistuse Yr.no andmetel peaks Saaremaal vähemasti kolmapäeva öösel suuremalt jaolt selge ilm olema.

Perseiidid on jäänused vanast komeedist, mis tiirles ümber päikese ja lõpuks lagunes. Meteooride Maa atmosfääri sattumisel ongi näha valgussähvatusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 602 korda, sh täna 1)