Võtad raamatu ja mõistus lööb selgeks

OMAD LEMMIKUD: Jaan Urveti lemmikuteks on muuhulgas teatmeteosed ja reisikirjad. Foto: Erakogu

OMAD LEMMIKUD: Jaan Urveti lemmikuteks on muuhulgas teatmeteosed ja reisikirjad.
Foto: Erakogu

Aasta tagasi Ruhnu uueks vallavanemaks valitud Jaan Urvet on lavastaja ja näitleja, koolitaja ja projektijuht. Urvet tõi vastuoludest pulbitsenud väikesaarele kodurahu, nagu võluvitsaga vabanes saarerahvas halvast kombest poolituda vaenuleerideks. Saarte Hääl uuris, kas ta on suhete klaarija jumala armust või on olnud abi ka mõnest targast raamatust. Vallavanem kirjutas lehele pika ja sisuka vastuse.

Mäletan, et lapsepõlves ma suur lugemishimuline polnud. Küllap vist kohustuslik koolilugemine võõrutas. Ema harrastus oli osta kõik ilmuvad raamatud, kuigi vahel raskuste ja tutvuste abil. Kuna õppisin lavastaja eriala, said esimesteks lemmiklugudeks Tšehhovi ja Shakespeare’i näidendid. Pealegi oli siis võimalus klassikahuvile teatris lisa saada, sest siis lavastati teatrites palju klassikat. Tšehhov mõjub kaasaegselt tänagi: „Kajakas“, „Kirsiaed“ ja „Kolm õde“ on oma temaatikaga sedavõrd kaasaegsed, et neis poleks vaja muuta sõnagi. Talude müümine, maalt lahkumine ja pealiskaudne glamuur on aktuaalsed teemad tänagi. Huumori vastu pole ma kunagi huvi tundnud, sest naljalugude kirjutamine on isegi raskem kui tõsiste teemade käsitlemine.

Ometi said Voldemar Panso lustakad reisikirjeldused ja ta Lepa Anna lood nooruses lemmikuteks. Poeesiahuvi tekkis tänu abikaasa luulelembusele. Vahel juhtubki, et kui mõtted peas segased ja neid sõnastada ei suuda, siis võtad kas Doris Kareva või Kristiina Ehini luuletused ja mõistus lööb selgeks. Poeedid suudavad paari värsireaga öelda, mille väljendamiseks ise tuleks pikki monolooge esitada. Elukutse tõttu on tulnud palju lugeda dramaturgiat. Draamatekstiga on aga nii, et seda lugedes kohe ka pilt jooksma hakkab. Ja kui loetud teksti laval näed, on keeruline vabaneda kujutluses tekkinud piltidest.

Tõeline lugemishuvi tekkis, kui koormus vähenes ja stressi vältimiseks igal nädalal raamatukogust raamatuid hankisin. Raamatukogu on eriline koht teadjainimeste poolest, sest enamasti istub seal suure lugemusega tädi, kes iga lugeja eelistused ära aimab. Soovitused on pea alati täppi läinud.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 362 korda, sh täna 1)