Leedri kuulutati Eesti aasta külaks (5)

AASTA KÜLA: Leedri küla esindus pärast auhinna kättesaamist koos President Toomas Hendrik Ilvese ja Riigikogu esimehe Eiki Nestoriga. Foto: Andrus Kopliste

AASTA KÜLA: Leedri küla esindus pärast auhinna kättesaamist koos President Toomas Hendrik Ilvese ja Riigikogu esimehe Eiki Nestoriga. Foto: Andrus Kopliste

Nii Saare maakonna aasta küla kui ka Eesti aasta küla publiku lemmiku tiitli teeninud Leedri küla sai eile Järvamaal Säreveres pärjatud ka aasta küla tiitliga.

Eesti külade maapäeval riigikogu esimehe Eiki Nestori poolt üle antud aasta küla tiitel tuli Saare maakonda esmakordselt. Konkurssi korraldab MTÜ Eesti külaliikumine Kodukant.
Aasta küla valiti kõikide maakondade poolt esitatud külade seast ning tänavu mais ja juunis külastas kuueliikmeline žürii viitteist Eesti küla.

Leedrile oli see juba mitmes tunnustus. Esmalt valiti Leedri Saare maakonna aasta külaks. “Komisjon leidis, et sellel külal on vana hing ja noor süda,” ütles toona “Aasta küla 2015” konkursi hindamiskomisjoni esimees Reet Viira.

Seejärel sai Leedri ka aasta küla rahva lemmiku tiitli. Kuna rahva lemmik valiti koostöös ETV-ga, siis läks hooaja viimane Terevisiooni saade eetrisse just Leedri külaväljakult.

Leedri küla Lümanda külje all on 68 elanikuga küla, mis nende endi kui ka hindajate sõnul meenutab Astrid Lindgreni raamatust ”Bullerby lapsed” tuttavat külaidülli. Kui Saarte Hääl paar kuud tagasi Leedrit külastas, olid külaelanikud uhked selle üle, et neil on väga aktiivne rahvas. Olgu see siis ettevõtluses või külaelu arendamises.

Varasemalt on Eesti aasta külade tiitlid läinud mandrimaale: 2005 sai aasta külade tiitli Kamari Jõgevamaalt ja Uljaste Lääne-Virumaalt, 2007 Kuhjavere küla Viljandimaalt, 2009 Kiideva Läänemaalt ja Viitina Võrumaalt, 2011 Prandi küla Järvamaalt ja 2013 Lustivere külade piirkond Jõgevamaalt.


 

Leedri kirjeldab ennast

Kui palju leidub tänapäeval Eestimaal külasid, kus rahvaarv kasvabki päriselt aastaga veerandi võrra ja seda mitte suurlinna külje all, vaid kusagil kaugel maailma veerel! Kui veel mõned aastad tagasi jooksis külas ringi 3 last, siis täna 15.

Leedri on ehe saaremaine sumbküla, mille eksitavalt käänuline teedevõrk, sammaldunud kiviaiad ja uhkelt üle põldude kiikav pukktuulik on muinsuskaitse all.

Tihe läbikäimine, eluterve uudishimu ja koostegutsemise harjumus on meile emapiimaga kaasa antud. Peale külaseltsi loomist aga veelgi tormilisemalt käima läinud ühistegevus on kogukonnale andnud värske hingamise, mis on toonud tagasi ja juurde palju noori. Küla on kordades ettevõtlikum kui muu Eesti – me ei otsi tööd, vaid loome seda endale ise. Arhailine miljöö ning hakkajad inimesed on tekitanud koosluse, mida avastab igal aastal üha rohkem turiste. Meil on hea meel jutustada neile oma lugusid, pakkuda kordumatuid vaateid külatänakutelt ning kostitada kogu Saaremaale kuulsust toonud kadakasiirupiga.

Tekst on võetud Aasta küla konkursi Leedri küla tutvustavast ankeedist.


 

Kodukant

MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant on 1997. aastal loodud vabaühenduste liit, mis ühendab oma kodukoha elukeskkonda ja külakogukondi arendavaid ühendusi. Toetame kohalikku algatust, kodanikuaktiivsust ja ettevõtlikkust. Liikumise Kodukant poolt korraldatav suursündmus on Eesti Külade Maapäev ehk külade parlament, mis toimub iga 2 aasta järel ja kus kuulutatakse välja ka Eesti Aasta küla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 327 korda, sh täna 1)