Et haigla hooldekodu oleks kodu

Hooldekodu on Kuressaare haigla juures tegutsenud juba aastaid, ruumides, mis pärinevad ajast, mil haiglahooneid ehitati vene šnittide järgi. Meie hooldekodu kohandati olemasolevasse palatite süsteemi. Hooldekodu peaks aga olema ikkagi kodu, kus inimene tunneb ennast hästi. Selleks on kavas praegune hooldekodu järgmise aasta lõpuks rekonstrueerida.

Mida suudab Saare maakonna haigla oma hooldekodus elavatele inimestele pakkuda? Mis on Kuressaare hooldekodu plussid teistega võrreldes? Samas majas tegutseb kiirabi, saab vältimatut eriarstiabi, töötavad pere- ja eriarstid ning koduõed. Hooldust vajavale inimesele on see parim variant. Teist sellist kohta Eestis ei ole.

Hooldekodu tegutseb haigla allüksusena. Selleks ei kasutata ravirahasid, hooldekodu toimib selle raha baasil, mida maksavad hooldekodu elanikud.

Hooldekodu selle aasta eelarve on 404 392 eurot. Pool sellest rahast läheb palkadeks (personali ametkohti on 18: 15 hooldajat, juhataja, perenaine ja tegevusjuhendaja), majanduskulud moodustavad 14,6%, toitlustamiskulud 22,7%.

Meie hooldekodus elavad inimesed, kes vajavad ööpäevaringset hooldust. Inimesi hooldatakse kolme erineva hoolduspaketi alusel. N-ö esimese astme hooldust saavad need, kes suudavad ise liikuda ja end teenindada. Esimese astme patsiendid peavad hooldekodus elamise eest tasuma päevas 19,6 eurot, kolmanda astme patsiendid aga 21,45 eurot.

Jah, tõepoolest – kui inimene elab kodus, saab ta kindlasti hakkama väiksema rahaga, ent kodus ei ole tal ka ööpäevaringset hooldajat.

Praegu on haigla hooldekodus 50 kohta, mis katab ära Kuressaare ja linnaümbruse vajaduse. Järjekord Kuressaare haigla hooldekodus koha saamiseks ei ole suur: eilse seisuga ootab kohta 11 inimest. Kaks neist on teatanud, et praegu nad kohta veel ei soovi. Seega paistab, et viiskümmend kohta on meie hooldekodus piisav.

Remondi ajal peavad inimesed leppima veidi teistsuguse elukorraldusega – käib ju nende kodu remont. Need, kellega olen rääkinud, suhtuvad pisut teistsugusesse elukorraldusse üsna mõistvalt.
Kõik võtab aega – hanked ja ehitamine. Järgmise aasta lõpuks peaks meie hooldekodu aga enam-vähem valmis olema ja palju kodusem kui praegu.

Viktor Sarapuu,
Kuressaare haigla juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 230 korda, sh täna 1)