Pingeline Saaremaa Kapp

Järjekorras 51. Saaremaa Kapa kabeturniiril võis üle hulga aja loota konkurentsi võistkondliku esikoha pärast.

Paljukordne võitja Bauska oli seekord esindatud veteranide võistkonnaga, mille noorim liige oli äsja esimese juubelini jõudnud meister Regina Pironen, kõik mehed (Zigmars Rumbenieks, Talivaldis Rumitis ja Vitali Kravtsov) aga veelgi vanemad.

Alles teist korda sellel sajandil oli väljas ka tugev Eesti võistkond Nõmme Kabeklubi näol (Kaari Vainonen, Konstantin Selli, Raivo Rist ja Imre Anton). Nõmmekad ei teinud saladust sellest, et üritavad Bauskale vastu hakata. “Tulge mõistusele, poisid,” noomis ülikogenud Raivo Rist, “ka Eesti koondisel läheks Bauska vastu raskeks!”

Võistluse käik näitas, et tal oli õigus, kuid nõmmekate “suurelt mõtlemine” on samuti kiiduväärt.

Kokku osales turniiril 31 kabetajat. Kuna neljast naisest oli omaette turniiriks selgelt vähe, pandi nad meestega koos mängima. Toimus 13 vooru šveitsi süsteemis.

Reedel mängiti 4 vooru ning liidriohjad haaras kindlalt Bauska 10,5 punktiga. Poolteise punktiga jäid maha Nõmme ning mõnevõrra üllatuslikult nii kõrgele kerkinud Jēkabpils. Individuaalselt asus juhtima Raivis Paegle Jēkabpilsist 3,5 punktiga, poole punktiga jäi maha Rumitis.

Laupäeva õhtuks, 9 vooru järel juhtis ikka kindlalt Bauska 23,5 punktiga. Järgnesid Nõmme ning üle 24 aasta jälle Saaremaa Kapal mänginud Riia VEF (Jelena Tkatšenko, Jevgeni Matvejev, Leonid Paturski ja Sergei Sorotšin) võrdselt 20 punktiga.

Individuaalselt oli võrdselt 6 punkti Rumbenieksil, Rumitisel, naiskabetaja Pironenil ning rahvusvahelisel meistril Guntars Purvinšil Riia Dama võistkonnast. Seejuures oli Rumitisel 7.vooru järel juba turvaline ühepunktine edumaa, kuid 8. voorus Purvinšiga kohtudes tegi ta viiki tõotavas seisus ajapuuduses ränga prohmaka ning edu oligi sulanud.

Tähtsa võiduga 10. voorus rahvusvahelise meistri Boris Družinini (Leedu) üle asus ainuliidriks Pironen. 12.voorus jõudis talle järele Purvinš ning võitudega viimases voorus veel Rumitis ja Rumbenieks. Bergeri koefitsient reastas: 1.Purvinš; 2. Rumbenieks; 3. naistest ülekaalukalt parim Pironen; 4. (meestest 3.) Rumitis. Purvinšil oli see Saaremaa Kapal neljas, Pironenil aga koguni üheteistkümnes individuaalne esikoht.

Naistest järgnesid Pironenile Tkatšenko ning Vainonen 6,5 punktiga, koefitsient oli parem Tkatšenkol, kes mängis Saaremaa Kapal teist korda. Esimene oli 1977. aastal, mil ta jäi tookordsel tugeval naiste turniiril neljandaks. “Vahepeal 15 aastat ma üldse ei mänginud, aga nüüd olen kaks aastat jälle võistelnud – ei lähe üle see esimene armastus,” rääkis Jelena, kes omal ajal mängis edukalt üleliidulistel turniiridel.

Saaremaa kabetajad tippkonkurentsi ei sekkunud, kuid häbisse ka ei jäänud. Parim oli Rein Kirst 7 punkti ja 13. (meestest 12.) kohaga. Ivar Truu oli 6,5 punktiga 24. (21.) ning Jaan Truu 6 punktiga 27. (24.).

Võistkondlikult saavutaski Bauska ülekaaluka esikoha 33,5 punktiga 52-st võimalikust. Teise koha eest heitlesid viimase vooru viimase partiini Nõmme ja Riia VEF. Peale 10. vooru edestas VEF konkurenti juba 2 punktiga, kuid lõpp oli tugevam Nõmmel, kes päriski 29 punktiga teise koha. VEF jäi maha ainult poole punktiga. Kohtunikud Gunnar Usin ning Mari Rahula juhtisid võistlust kindlakäeliselt.

Saaremaa Kabeklubi tänab Kultuurkapitali võistluse toetamise eest ning Saaremaa ühisgümnaasiumi ja selle hostelit kaasabi eest võistluste korraldamisel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 224 korda, sh täna 1)