Kultuuriminister tutvus Aavikute maja remondiga (2)

RINGKÄIK MUUSEUMIS: Koidest puretud maja uudistavad East OÜ juhatuse liige Urmas Lõhmus ja  kultuuriminister Indrek Saar. Tagaplaanil Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti. Foto: Irina Mägi

RINGKÄIK MUUSEUMIS: Koidest puretud maja uudistavad East OÜ juhatuse liige Urmas Lõhmus ja kultuuriminister Indrek Saar. Tagaplaanil Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti. Foto: Irina Mägi

Kultuuriminister Indrek Saar tutvus eile Vallimaa tänaval asuva Johannes ja Joosep Aaviku majamuuseumi remonttööde hetkeseisuga.

Põhjuseks Saaremaa muuseumi poolne lisarahastuse taotlus kultuuriministeeriumile.

Esialgsete arvutuste järgi on vaja lisaks veel 30 000 eurot, millele lisandub käibemaks. Nimelt selgus pärast hoonelt laudise eemaldamist, et palkide koikahjustused on tunduvalt ulatuslikumad kui eeldati. Sisuliselt jääb ajaloolisest majast alles vaid kaks seina– teepoolne ja otsasein. Kui algselt loodeti piirduda vaid palkide väljastpoolt plombeerimisega, siis nüüd tuleb koitõrje tegemiseks eemaldada kõikide ruumide siseviimistlus, sest osalisel koitõrjel pole mõtet. Halvimal juhul lähevad väljavahetamisele ka laetalad.

Täieliku üllatusena selgus pärast laudvoodri äravõtmist, et nõukogude ajal hoonele lisatud veranda on ilma õige vundamendita. Ehitajad juhtisid ministri tähelepanu veel sellele, et juba algselt on maja juures kasutatud äärmiselt kehva puitmaterjali. Nõukaaegne „remont“ tegi aga asja veelgi hullemaks.

Lisaks maja remontimisele vajab muuseum ka uut soojatrassi. Seni sai maja kütte 60 meetri kaugusel Rohu tänaval asuva kortermaja soojussõlmest, mida hakatakse lähiajal uuendama. Seega oleks mõistlik rajatavast uuest soojatrassist tuua eraldi haru ka Aavikute majja. Algse plaani järgi oleks muuseumi jaoks eraldi soojussõlm ehitatud krundil olevasse kõrvalhoonesse, aga kuna peamaja veranda vajab põhjalikku remonti, siis kaalutakse soojussõlme paigutamist hoopis sinna.

Ekspositsioon jääb samaks. Ehituse ajaks viidi osa eksponaate Saaremaa muuseumi.

Minister Saar arvas pärast ringkäiku, et olukord on kurb. “Kui seda seina vaadata, siis polegi muud öelda, kui et olukord on kurb,” sõnas ta.

Minister tõdes, et kultuurimälestist lihtsalt lagunema jätta ei saa. “Antud juhul on vaid kaks valikut– kas anda raha juurde või lasta majal kokku kukkuda. Muid variante ma siin ei näe.” Järgmiseks nädalaks ootab ta tööde kalkulatsiooni. “Võib-olla annab mingid tööd järgmisesse aastasse lükata, kuid ehitamise puhul on alati odavam kõik korraga teha, mitte jupitada,” selgitas ta.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks tõdes, et tänaseks seisame fakti ees, kus hoone kaks palkseina on tugevate putukakahjustustega, mädanenud ning palkide proteesimisest hoone säilitamiseks jääb väheks. “Paratamatult tuleb kahjustunud materjal välja vahetada ja asendada samades mõõtudes uuega,” selgitas ta.

See ei ole esmakordne, sest ka varem on olnud juhtumeid, kus muinsuskaitseamet on nõudnud hoone koopiana taastamist, kasutades võimalikult palju originaalmaterjali ja -detaile.

Kuigi esialgne tööde lõpu tähtaeg oli 30. september, siis tulenevalt ettenägematutest asjaoludest tingitud tööde mahu suurenemine võimaldab tähtaja edasi lükkamist. Töid teostab Arens Ehitustööd OÜ. Planeeritud ehitustööde maksumus oli 74000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 736 korda, sh täna 1)