Mõne maksumaksja lahkumine pani Salme laekumisele põntsu (1)

SUURED INVESTEERINGUD: Muhu vallavanema Raido Liitmäe sõnul on uus noortekeskus üks neist investeeringutest, mille jaoks plaaniti laenu. Tänu heale laekumisele saab seda nüüd võtta ehk väiksemas mahus. Foto: Raul Vinni

SUURED INVESTEERINGUD: Muhu vallavanema Raido Liitmäe sõnul on uus noortekeskus üks neist investeeringutest, mille jaoks plaaniti laenu. Tänu heale laekumisele saab seda nüüd võtta ehk väiksemas mahus. Foto: Raul Vinni

Kõrvutades mulluse esimese poolaasta ja tänavuse kuue kuu tulumaksulaekumisi Saaremaa kohalikes omavalitsustes, hakkab silma, et ainsana on laekumine väiksem olnud Salme vallas.

Salme vallavanem Kalmer Poopuu tõdes, et ega väga palju erinevaid põhjuseid sel seekordsel, ligi 48 000 eurot väiksemal laekumisel tegelikult ei ole. Kui eelmisel aastal laekus vallale esimese poolaasta arvestuses enam kui 447 000 eurot, siis tänavu samal ajal kanti vallale tulumaksurahadest tagasi vaid veidi rohkem kui 399 000 eurot.

Põhiline põhjus on maksumaksjate arvu muutus. Kui tegemist on suuremat sorti maksumaksjatega, võibki nende lahkumine tulumaksulaekumist valla jaoks sedavõrd muuta.

Ülearu palju praegu veel Salme vallal muretsemiseks põhjust ei ole. “Eelarve on ikka täis, lihtsalt ülelaekumise protsent ei ole enam nii kõrge,” selgitas vallavanem. “Kehvasti meil ei ole, aga mõnede maksumaksjate lahkumine, kel olid suured sissetulekud, andis tunda,” nentis Poopuu. Tegemist oli mandriinimestega, kellel Salme vallas suvilaid.

Kalmer Poopuu ei taha samas ka liialt sinisilmne olla, lootmaks, et laekumine nüüd ja kohe taas hoogsalt tõusma hakkaks. “Meil oligi vist natuke liiga hästi,” naeris ta. “Eelmise aasta laekumine oli ikka väga hea. Nii suurt laekumist ei ole olnud meil üle hulga aja.”

Üks valdadest, kelle tulumaksulaekumine tüürib jätkuvalt väga heas suunas, on kahtlemata Muhu vald. Muhu vallavanem Raido Liitmäe nentis, et neil on tõepoolest tulumaksu laekunud 66 000 eurot ehk 12,6% rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. “Samas nägime ka selle aasta eelarves ette tulumaksu laekumise kasvuks 6%, nii et võrreldes eelarvega on ülelaekumine ca 34 000 eurot.”

Muhu vallas on Liitmäe sõnutsi sel aastal plaanis või juba tehtud mitmed suured investeeringud. Teiste seas näiteks noortekeskus koos sisustusega, lõik Liiva-Piiri kergliiklusteest, lasteaia ja spordihalli parkla väljaehitamine ja teede mustkatted. Nende finantseerimiseks oli vallavanema sõnul osaliselt plaanis võtta ka laenu. Tänu heale laekumisele saab Muhu vald võtta nüüd laenu väiksemas mahus või kasutada seda aasta lõpupoole.

Liitmäe lisas, et tulumaksu laekumine on sel aastal olnud väga kõikuv. Kui näiteks juunis oli see +29% võrreldes eelmise aastaga, siis veebruaris ja aprillis ainult pisut üle ühe protsendi. “Aasta kokkuvõtteid tehakse ikka aasta lõpus, sestap oleme ratsionaalselt kaalutlevad ja pilvedesse ei tõuse.”

Leisi vald võib samuti oma laekumisega rahule jääda. Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep nentis, et üldpildis liiguvad Saaremaa omavalitsused suhteliselt ühes lainetuses. “On kuud, kus laekumised on tagasihoidlikud, ja teised kuud, kus enamusel parem laekumine,” tähendas ta.

Leisi vallal midagi erakordset vallavanema sõnul ei ole, laekumised on olnud suhteliselt prognoositud piires. “Juuni suurem laekumine protsentuaalselt oli pigem tingitud eelmise aasta esimese poolaasta alalaekumisest,” nentis ta.

Leisi vald on tulumaksu laekumise osas praeguse seisuga 2,34% plussis, mis on planeeritu piires. “Ülelaekumise oleme kavandanud investeeringute reservi, mida oleksime vajanud Pärsama kaugküttekatlamaja rekonstrueerimiseks sel aastal,” rääkis Mõtlep. “Paraku jäi keskkonnainvesteeringute keskuse kaasrahastus saamata, mistõttu kavandame katlamaja rekonstrueerimise järgmisse aastasse.” Sel aastal vabanenud vahendite arvelt loob Leisi vald aga täiendavaid kliendikohti Pärsama hooldekodule.

Väga tubli laekumine oli lisaks Muhule ka näiteks Lääne-Saare vallas, Orissaares ja Kihelkonnal. Neist esimesel oli laekumine mullusega võrreldes üle 142 000 euro suurem ning Orissaares enam kui 53 000 eurot rohkem. Kihelkonnal oli laekumist aga rohkem kui 40 000 eurot enam.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 255 korda, sh täna 1)