Muhu ja mandri vahele on tulemas uus merekaabel (1)

Sel nädalal alustas AS Empower Suures väinas Eleringi tellimusel ettevalmistustöid uue Virtsu-Võiküla 110 kilovoldise merekaabli paigaldamiseks.

Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster teatas, et ettevalmistuste hulka kuulub muu hulgas ühe olemasoleva 35 kilovoldise merekaabli merest väljavõtmine.

Pärast vana kaabli teisaldamist paigaldatakse suve jooksul merre uus 110 kilovoldine merekaabel. Vana kaabli teisaldamist ja uue kaabli paigaldamist teostab spetsiaalne Soomest saabunud kaablilaev.

“Uus kaabel suurendab märgatavalt saarte varustuskindlust ja võimaldab toime tulla elektritarbimise potentsiaalse kasvuga. Uue kaabli läbilaskevõime on suurem kui kuuel senisel kaablil kokku,” selgitas Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Uue kaabli kogupikkus on ligikaudu kaheksa kilomeetrit, sellest seitse kilomeetrit paikneb meres ja üks maismaal. Uus kaabel on keskkonnasõbralikum kui väljavahetatav, kuna õlis immutatud paberi asemel on sellel polüeteenisolatsioon (XLPE).

Kogu Virtsu-Võiküla uue merekaabli rajamise projekt lõpeb plaani järgi sellel sügisel. Tööde maksumuseks kujuneb toimunud riigihanke tulemusel 9,4 miljonit eurot ilma käibemaksuta.

Tulevikus kavatseb Elering rajada mandri ja Muhu saare vahele veel teise 110 kilovoldise merekaabli ning samuti uue ühenduse Muhu ja Saaremaa vahele. Praegu paiknevad Saaremaad ja Hiiumaad toitvad mõlemad elektriliinid Väikese väina tammil samadel mastidel. Kui mõni neist mastidest peaks ilmastiku tõttu või muul põhjusel purunema, võib see kaasa tuua kümneid tunde kestva elektrikatkestuse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 277 korda, sh täna 1)