Kuritegevuse languse tingis muudatus seadusandluses (2)

kuritegevusArvude järgi on kuritegevus Saare maakonnas tänavu esimesel poolaastal mullusega võrreldes küll vähenenud, kuid tegelikult on see jäänud enamvähem samale tasemele. Asi on selles, et statistilise vähenemise tingis muudatus seadusandluses.

Kuressaare politseijaoskonna juhi Rainer Antsaare sõnul registreeriti Saare maakonnas 2014. aasta esimesel poolaastal 172 kuritegu, mis on 18 kuriteo võrra vähem kui mullu samal ajal.

“Kui me võtame selle arvu (172) lahti, siis selgub, et nagu varasematel aastatel, nii ka tänavu annavad peamise osa registreeritud kuritegudest varavastased kuriteod – vargused, kelmused, omastamised jne,” ütles ta.

Juriidiline nõks

Varavastastest kuritegudest omakorda moodustavad lõviosa vargused. Pealiskaudsel vaatlemisel selgub, et varguste arv on sel poolaastal mullusega võrreldes märkimisväärselt langenud. Kui möödunud aastal registreeriti esimese kuue kuu jooksul meie maakonnas 65 vargust, siis tänavu samal perioodil vaid 49, mis on pea 25 protsenti vähem.

Varguste arvu säärane suur langus on aga tingitud muutusest meie seadusandluses. “Tegelikult on selle languse taga üks juriidiline nõks,” selgitas Antsaar. “Nimelt hakkas 1. jaanuarist kehtima karistusseadustiku muudatus, mille järgi loetakse kuriteoks vaid vargust, kus tekitatud kahju on enam kui 200 eurot. Kui varastatud eseme väärtus on 200 eurot või alla selle, siis sellist vargust käsitletakse nüüd kui väärtegu.”

Tänavu esimesel poolaastal registreeris Kuressaare politseijaoskond vargusi, kus kahju jäi vahemikku 64 kuni 200 eurot (mullu kehtinud seaduse järgi olid need veel kuriteod), ühtekokku 17. “Kui me 49-le tänavu registreeritud vargusele liidame veel need 17, siis saame arvu 66,” märkis Kuressaare politseijuht. “See tähendab, et tegelikult ei ole varguste arv muutunud ja mullusega võrreldes on see jäänud enamvähem samale tasemele.”

Rainer Antsaar lisas, et politsei uurib endiselt kõiki vargusi, erinevus on vaid menetlustoimingus. “Kannatanu jaoks ei tohi siin mingit vahet olla. Ohvri jaoks on ju eelkõige oluline see, et jäi ilma oma varast. Meie uurime kõiki vargusi, erinev võib olla vaid menetlusprotsess,” rääkis ta, kuid samas tõdes: “Tõsi, varga jaoks on oluline vahe siiski sees, sest väärteo korral saab tema ju kergema karistuse.”

Kuritegevuse statistika näitab, et esimesel poolaastal on mullusega võrreldes mõnevõrra suurenenud vägivallakuritegude arv – kehalised väärkohtlemised, tervisekahjustuste tekitamine jne.

Rainer Antsaar ütles lohutuseks, et juurdekasv ei ole siin tulnud tänava- või kõrtsikakluste arvelt. “Juurdekasvu on tinginud asjaolu, et tänavu on lihtsalt enam registreeritud lähisugulaste vahel puhkenud ja vägivallaga lõppenud tülisid,” kommenteeris ta esimese poolaasta kuritegevuse statistikat. “Läbi aastate pole need peresisesed vägivallateod avalikuks tulnud. Nüüd on aga viimasel ajal ajakirjanduses palju räägitud perevägivallast ja nulltolerantsist selle suhtes. Küllap seetõttu ongi inimesed muutud julgemaks ja nad on ka perevägivalla puhul sagedamini hakanud politseisse pöörduma.”

Kui rääkida rasketest isikuvastastest kuritegudest, siis möödunud aasta esimese kuue kuu jooksul registreeriti neid Saare maakonnas kaks. Sel aastal aga üks, kui Kuressaares Suur Sadama tänava ühest korterist leiti vägivallatunnustega meesterahva surnukeha.

Kuressaare politseijaoskonna juht Rainer Antsaar märkis, et viimase kolme aasta jooksul pole Saare maakonnas registreeritud mitte ühtegi röövimist. “Rõõm on tõdeda, et viimane röövimine pandi Saaremaal toime 2012. aastal,” ütles ta.

Palju joobes juhte

Muret teeb aga Saaremaa politseinikele joobes juhtude suur osakaal liikluses ja liiklusõnnetuste põhjustamisel. Tänavu esimesel poolaastal toimus maakonnas 13 inimkannatusega liiklusõnnetust. Neist viis olid teelt väljasõidud ja neist omakorda neljal juhul oli süüdlaseks joobes roolikeeraja.

“Need arvud pole küll suured, kuid kui joobes juhid on ikkagi põhjustanud pea kolmandiku liiklusõnnetustest, milles said inimesed viga, siis selline suhtarv tekitab muret,” ütles Antsaar. Üldse on politsei sel aastal Saare maakonnas tabanud 79 joobes roolikeerajat, mullu samal ajal oli see arv 84.

Mis puudutab menetlustoiminguid, siis tänavu esimesel poolaastal on Saare politsei avastatud ja prokuratuuri saatnud 165 kuriteoepisoodi, 2014. aasta samal perioodil oli see arv 120.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 401 korda, sh täna 1)