Pargi maapinnas võib peidus olla auruvedur (5)

PÕNEV LEGEND: Linlane Urmas Kasela on veendunud, et tema jalge alla on maetud vedur, mis turiste Roomassaare sadamast lossi vedas. Foto: Raul Vinni

PÕNEV LEGEND: Linlane Urmas Kasela on veendunud, et tema jalge alla on maetud vedur, mis turiste Roomassaare sadamast lossi vedas. Foto: Raul Vinni

Saaremaa muuseumisse ilmus reedel mees, kelle väitel omab ta infot Kuressaare linnas maa sisse maetud vedurist. Oma sõnade kinnituseks näitas ta ka maa seest välja turritavaid metallitükke.

Eile oli Kuressaares elav Urmas Kasela (56) nõus ka meediale oma leiust rääkima. “Kõlakaid peidetud vedurist kuulsin ma juba enne vanemate inimeste käest, kuid eelmisel nädalal tähistasime sõbra sünnipäeva ja seal tuli teema taas jutuks,” rääkis Urmas Kasela.

Tema sõbra kinnitusel oli 1957. aastal, tollal nõukogude sõjaväe kasutada olnud territooriumile kaevatud sügav auk ja veetud sinna lisaks vedurile lossihoovist kolm-neli koormat rauasodi.

“See auk oli ikka 3-4 meetrit sügav,” vahendas Urmas matmise ajal 3-4 aasta vanuse sõbra juttu. “Seda ta täpselt ei mäletanud enam, kas vedur maeti ühes tükis. Vist mingid jupid võeti küljest ära,” oletas Urmas kuuldu põhjal.

Hiigelaugu kaevas trossidega kopp, mida “piiluks” kutsuti. Veduriga koos ladustati auku lossihoovist toodud rauakola, mida toonased võimumehed ilmselt muuseumieksponaatideks sobilikeks ei pidanud. “Mina arvan, et siin võib isegi relvi maa sees olla,” arvas Urmas.

Põhjuse selliseks uskumiseks andis talle sõbra väide, et samast august leidis ta mitu tääki, mis aga nüüdseks kaotsi on läinud.

Urmase teada oli üks meesterahvas üritanud seda metallkobakat ka maa seest välja kangutada, kuid tulemusteta.

Kui ta võimalikust veduri leiukohast Saaremaa muuseumis rääkimas käis, jäi talle mulje, et teda ei usuta. “Muuseumirahvas oli arvamusel, et tavaliselt nad selliseid asju ei usu,” rääkis Urmas, kelle arvates tuleks antud kohas läbi viia kaevamised ja leid maa seest välja võtta. “See on ikkagi ajalooline värk ja oleks turistidele suur tõmbeatraktsioon,“ leidis ta. Kaevamine pole aga nii lihtne, sest tegemist on eraomandusega.

Saaremaa muuseumist kinnitati, et nad on teemaga kursis ja käinud ka kohapeal, kuid näha oleva metallitüki järgi on raske midagi arvata.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Keidi Saks oli juhtunust teadlik, kuid olemasoleva vähese info tõttu teemat kommenteerida ei soovinud.

Nooremad inimesed mäletavad, et umbes samas piirkonnas oli eelmise sajandi 80-ndatel aastatel kettidega karussell. Välistada ei saa ka seda, et tegemist on selle jäänustega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 4 221 korda, sh täna 1)