Suur ja magus – väga maitsev

PÜSIKLIENT: Kuressaarlasest Jaan Jõgist (vasakul) on saanud OÜ Maasikamari püsiklient. Veiki Nuut koos tütar Kristiniga tunnevad heameelt igast ostjast. Foto: Tambet Allik

PÜSIKLIENT: Kuressaarlasest Jaan Jõgist (vasakul) on saanud OÜ Maasikamari püsiklient. Veiki Nuut koos tütar Kristiniga tunnevad heameelt igast ostjast. Foto: Tambet Allik

Nii hindas ilusaid OÜ Maasikamari põldudel kasvanud isuäratavaid aedmaasikaid kuressaarlane Henri. “Eile ostsin siit kaks kilo. Kodus kõik kiitsid. Täna tulin uue koguse järele,” rääkis Henri.

Tahulas tegutseva OÜ Maasikamari marjakasvataja Veiki Nuut on koos tütar Kristiniga teisipäeval Kuressaare turul teist päeva ilusaid punaseid marju pakkumas.

Kolm aastat tagasi päästekolledži päästekooli kiitusega lõpetanud Kuressaare komando päästja Veiki Nuut peab ise end hobipõllumeheks. Samas nendib, et suguvõsa hakkas maasikaid kasvatama juba eelmise sajandi seitsmekümnendatel aastatel. Nõnda on siis Veikilgi kogemusi mitme aastakümne jagu.

“Lapsepõlves möödusid mul kõik suvised koolivaheajad maasikapõllul. Mõnikord oli seal üsnagi tüütu, aga maasikakasvatuse alused sain ikkagi juba poisikesena peenarde vahel tegutsedes selgeks,” mainib Veiki Nuut.

Turul ei ole maasikakasvatajal eriti mahti lehemehega pikalt juttu ajada. Klient on kuningas ja ennekõike on vaja ostjaid teenindada. Kuressaare mees Jaan Jõgi suundub otsejoones Veiki Nuudi juurde. Miks just Tahula mehelt maasikaid ostma? “Viin koju naisele. Tema sööb ja kiidab. Olen ka eelmistel aastatel Veikilt maasikaid ostnud. Mina jään väga rahule,” pole Jaan kiitusega kitsi.

Vahepeal saab maasikakasvataja letil olevaid sorte tutvustada. “See siin on “Sonata”, sealpool “Clery”. Kasvatame paljusid sorte. Minu meelest on kõik heade maitseomadustega. Inimeste eelistused on aga erinevad ja valikuvõimalused on neil siin olemas.”

Enamik ostjaid turul on saarlased, aga suu teevad magusaks välismaalasedki. “Täna hommikul käisid siin rootslased ja soomlased on meie käest ostnud,” räägib Kristin.

OÜ Maasikamari on perefirma. Maasikate all on põllupinda natuke alla hektari. Oma pere liikmed tulevad maasikate hooldamisega ise kenasti toime.

“Kasvatame lauamarja. Taimi on hektaril poole vähem kui neil, kes massimarja kasvatavad. Eks kogemused ole tööga tulnud ja õppepäevadel olen käinud. Teiste maasikakasvatajatega vahetame ka pidevalt kogemusi,” märgib Veiki.

Kevad ja suve algus on Saaremaal üsna vihmased olnud, aga Veiki sõnul pole Tahula kandis eriti sadanud. “Oleme maasikaid ise kõvasti kastnud. Kui marjad on juba rohelised, siis tahavad nad kasvamiseks palju vett,” selgitab kasvataja.

Mullu võttis Veiki Nuut Tahulast turutee ette juunikuu esimeses pooles. Tänavu sai ta esmakordselt turule jaanikuu viimasel päeval. “Töö päästeametis on vahetustega. Vabadel päevadel saan põllul ja turul olla. Praegu on puhkus. See aeg kulubki peamiselt maasikatega tegelemisele,” räägib Veiki.

Maasikakasvatajad pakuvad marju ka otse põllult või kodus olevast hoiuruumist. OÜ Maasikamari toodangut saab ka Tahulast osta. Aastatega on paljud maasikasõbrad Maasikamarja ilusad ja maitsvad marjad nii omaks võtnud, et neist on saanud osaühingu püsikliendid.

Talvevarud maasikahoidiste näol on Nuudi perel üsnagi suured. Põhiliselt tehakse talveks toormoosi. “Moosi me külmutame ja lapsed söövad seda nagu jäätist,” valgustab maasikakasvataja pere maitse-eelistusi.

Mõnikord pakuvad taimede müüjad kasvatajaile ka üllatusi. “Eelmisel aastal tellisime Hollandist värsked taimed koos lehtedega. Tavaliselt müüakse kevadel nn frigotaimi. Kirjade järgi tellisime hilise sordi, aga meie põllul läks see kõige varem punaseks. Tegemist on “Sonata” sordist aretatud maasikaga. Marjad on ilusad ja suured ning väga maitsvad,” kiidab Nuut uut sorti.

Üks populaarsemaid sorte on “Polka”. Seda kasvatab ka OÜ Maasikamari.

“Inimestele see sort meeldib. Nimi jääb hästi meelde. Paljud küsivad just nime pärast. Värvuselt on mari tume. Võib-olla seegi meelitab ostma. Meie maa peal ei ole “Polka” aga veel valmis saanud,” räägib Veiki Nuut.

Osaühingu põldudel kasvab ka küüslauk. Lillekasvatusega tegeleb Maasikamari samuti. Veiki Nuudi sõnul kavandatakse marjakasvatust edaspidi laiendada.

Peremehe hoolt nõuab ka seitse mesilasperet. Mesilasi hakati pidama selleks, et maasikad saaksid kenasti tolmeldatud.

Tänavune aasta on maasikakasvatajaile üldse väga eriline. “Osa taimi alles õitseb. Kuu aega saame neid veel korjata ja turustada,” ennustab Veiki Nuut.

Paraku ihkavad maasikaid ka sulelised, kes põldudele maiustama kipuvad. Kuidas neid peletada? Veiki Nuut kasutab lihtsaid võtteid. Kevadel paneb ta peenardele lehtede vahele punaseid kivikesi, nn valemaasikaid. Linnud on neid nokkinud ja petta saanud. Vahest ei tule nad siis küpseid marju tahtma. Sinised lindidki hoiavad linde põllult eemale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 566 korda, sh täna 1)