Salme jõesadamas maabus viikingilaev (FOTOD) (1)

RANDUVAD SALME SADAMAS: Viikingilaeva Stefnir pardal jõudsid Salmele meresõitjad Anders Baberg, Anders Ekberg ja Per Krantz. Foto: Tambet Allik

RANDUVAD SALME SADAMAS: Viikingilaeva Stefnir pardal jõudsid Salmele meresõitjad Anders Baberg, Anders Ekberg ja Per Krantz. Foto: Tambet Allik

Pühapäeva õhtul randus Salme jõesadamas Rootsis Upplandi maakonnas ehitatud viikingilaev Stefnir. Oma mõõtudelt Salme esimese laevaleiuga sarnane alus jõudis Gotlandilt Salmele kahe ja poole ööpäevaga.

Stockholmis laeva meeskonnaga liitunud Hardi Lipand seilas kokku viis päeva. “Merel ju kiiret pole,” nentis ta. Reisi esimene osa oli tema jaoks veidi tuuline, aga Gotlandilt Saaremaale sujus kõik hästi.

Mees kinnitas, et sõit Salme väiksema laeva sugulasega, mis tõenäoliselt ehitatud ka samas piirkonnas, kust pärit Salmelt leitud laevamatus, tõestas talle, et puulaev ei upu, kuigi enamik laineid olid laeva suurused. Ainuke vigastus tekkis Rootsi saarestikus maabudes, kui kivi vigastas laeva nina. Merel püüti läbi ajada purjega. “Kes see ikka viitsib aerutada,” muigas Lipand.

Salmel ühineb laeva meeskonnaga Harjumaa sepp Karmo Kiilman, kelle sõnul liigutakse edasi läbi Väinamere peatustega Haapsalus ja Vormsil teel Paldiskisse.

“Tuuled on need, mis asja paika panevad,” selgitas ta. Sarnaste viikingilaevadega, mis ehitatud lodjakojas, on ta korra käinud Rootsis ja kaks korda Soomes, seega meresõit talle võõras pole. Seekordse reisi loodab ta kaasa teha Soome rannikuni, kuid tõenäoliselt tuleb tal vahepeal pulmas sepatöö tegemiseks maale minna.

“Väga äge, et need Salme laevad leiti. See alus siin on kõige lähem asi Salme laevale, ehitatud 2001. aastal,” rõõmustas Kiilman.

Laeva rootslastest meeskonna eestkõneleja, igapäevaselt IT-valdkonnas tegutsev Anders Ekberg tunnistas, et reisi esimene osa oli raske.

“Päris pikk sõit oli siia. Esimeses osas olid suured lained ja kõva tuul, aga edasi oli päris hea,” rääkis ta. Salme külastamine oli nende reisil tähtsal kohal, kuid lõppeesmärgiks on ikkagi kogu ringi ära tegemine ja Soome kaudu tagasi koju jõudmine. Salme külastamise tegid nende jaoks eriliseks suured sarnasused nende ehitatud ja siit leitud laevade vahel. Väike hirm olnud tal siiski naha vahel. Maale astudes võttis mees enesekaitseks mõõga kätte.

“Loodan, et me ei lõpeta nii nagu eelmine reisiseltskond. Võõrale maale tulles on hea omada pantvangi,” osutas ta reisikaaslase Hardi peale.

Kui Salmel korraldataks viikingifestivale, käiksid nad siin igal aastal, kinnitasid merelt tulnud mehed kooris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 617 korda, sh täna 1)