Tuulikute- ja mägrarohked Kuusikud

LINNALAPSED MAAL: Pealinlased Madis ja Loore Sikk kasutavad maal olles võimalust puu otsa ronida. Linnas seda eriti teha ei saa. Foto: Tambet Allik

LINNALAPSED MAAL: Pealinlased Madis ja Loore Sikk kasutavad maal olles võimalust puu otsa ronida. Linnas seda eriti teha ei saa. Foto: Tambet Allik

Kuusiku külasid on Saaremaal kaks. Kihelkonna Kuusikul on püsiasukaid kolm, Pihtla valla omas kakskümmend kolm. Tea, keda seal jaanide aegu kohata võib?

Ilm on jaanipäevale omaselt sombune, sabistab kerget vihma ja taamal ripuvad taevalaotuses massiivsed tumesinised pilved. Ka liiklusest on märgata, et pühadeaeg on käes. Pingsalt otsitakse paiku, kus harjutud lõkke ääres istuma.

Kihelkonna valla Kuusiku küla elurütmi pühad mõjutanud ei ole. Asub ju too kolme püsiasukaga küla üsna kõrvalises kohas ja suurt jaanituld ei ole siin juba aastaid süüdatud. Külast viib läbi üks kitsuke tee, mille lõpust leiab Kangru talu. Tee viib küll edasi ka, kuid näha on, et vähemalt sel aastal pole ühelgi autol kaugemale asja olnud.

Vana talumaja hoovil, kus õitsevad pojengid, võhumõõgad ja pääsusilmadki, toimetab Erna Sillart. Erna on pärit naaberkülast Kõõrust, kuid juba 40 aastat on ta elanud Kuusikul, kuhu mehega koos sai maja ehitatud.

Jultunud mägrad

Lapsed, kes juba suured, on oma elu sisse seadnud Kuressaares, Tallinnas ja Soomes. “Suviti ikka käivad kodus mind vaatamas,” sõnab Erna.

Kuigi Erna arvab, et nii vanadel inimestel kui tema polegi enam suurt midagi vaja, on temal ja tegelikult tervel külal üks suur ühine mure. Vöödilise näolapiga mägrad on ennast siin mõnusalt sisse seadnud ja nende tuhnimisjälgi võib leida kõikjalt, kuhu pilk satub. “Neid on ikka palju siginenud ja ajavad kõik õued üles,” kurdab Erna.

Metssigadega saavad kohalikud hakkama. Ööseks pannakse põllule raadio üürgama ja ega nad siis eriti siia tuhnima tiku, kinnitab Erna. Mägrad on aga nii külma kõhuga, et neid võõrad hääled ei sega.

Tõnu Veldre, Raido Kahm

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 251 korda, sh täna 1)