Ameeriklane, kes hülgas valge rassi

IDENTITEEDIKRIIS? Valgena sündinud 37-aastane Rachel Dolezal on teadaolevalt esimene isik ajaloos, kes on vahetanud rassi. Foto: Pagesix.com

IDENTITEEDIKRIIS? Valgena sündinud 37-aastane Rachel Dolezal on teadaolevalt esimene isik ajaloos, kes on vahetanud rassi. Foto: Pagesix.com

Neil nädalatel puhkes teispool Atlandi ookeani üpriski veider skandaal – valgena sündinud naine teeskles aastaid afroameeriklast. See lugu teeb ilmsiks vähemalt ühe tõsiasja: tänapäeva ühiskond suhtub üha sallivamalt soovahetusse, sama ei saa aga väita rassivahetuse kohta, mida miskipärast peetakse kelmuseks.

Kommenteerides päevavalgele tulnud lugu, pöördub ajakirjandus USA ajaloo poole, mis – nagu mitmete Euroopa riikide möödanik – on täis vihkamist ja rassivaenu. Vaid üks näide. 1892. aasta juunis ostis Louisiana osariigi New Orleansi linna elanik Homer Plessy rongipileti esimesse klassi ja võttis sisse koha vagunis, millel ilutses silt “Ainult valgetele”.

Plessy oli aga oktoroon, st üks tema kaheksast vanavanavanemast oli neeger. Seepärast palutigi tal ümber istuda n-ö värvilistele mõeldud raudteevagunisse. Plessy keeldus, mistõttu ta arreteeriti.

Nii sai alguse kohtusaaga, mis jõudis välja ülemkohtusse (Plessy vs. Ferguson). USA kõrgeim kohtuvõim langetas otsuse, et Louisiana osariigis kehtivad rassisegregatsiooni seadused pole vastuolus Ameerika Ühendriikide põhiseadusega. See otsus kehtestaski USA õigusruumis nn ühe tilga reegli. Nii nimetatakse üldistatult USA seadusi, mille kohaselt piisab ka õige vähesest teise rassi verest sinu soontes, et sind võidaks nimetada “värviliseks”.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 395 korda, sh täna 1)