Leedri küla valmistub otsesaateks

SUURSÜNDMUSEKS VALMIS: Leedri külavanem Indrek Tiitson koos koer Robiga aidaräästa all hinge tõmbamas. Foto: Irina Mägi

SUURSÜNDMUSEKS VALMIS: Leedri külavanem Indrek Tiitson koos koer Robiga aidaräästa all hinge tõmbamas. Foto: Irina Mägi

Reede hommikul kell 6.55 läheb Lääne-Saare valla Leedri küla platsilt eetrisse “Terevisiooni” selle hooaja viimane saade. Aasta küla konkursil publikulemmiku tiitli pälvinud Leedris käis eile kõva askeldamine.

Külasse sissesõidul niitis trimmeriga kiviaedade ümbrust Kris Salumaa. Noormees kinnitas, et kuigi seekord niidab ta sissesõidutee ääri reedese ürituse tarbeks, teeb ta tegelikult seda regulaarselt, kui rohi jälle piisavalt kõrgeks kasvab. “Täna niidan ikka tagamõttega,” tunnistas ta. “Eks see natuke uhkema tunde tekitab, kui küla televiisoris näidatakse.”

Reede hommikul on ta vaatamata varasele kellaajale Kuressaares jalgpallitrennis. Tallinnas kehakultuuri õppiv noormees ennast päris Leedri küla elanikuks lugeda ei saa. “Suviti olen siin, aga talvel Tallinnas ülikoolis,” selgitas ta.

Orbu siirupitalus toimetati parajasti kauba Kuressaarde saatmisega. Perenaine Liisi Kuivjõgi arvas käru lükates, et küllap tuleb majapidamine ja õu kriitilise pilguga üle vaadata. “Võib-olla saab mõne asja isegi paremaks, kuigi õu on meil niigi ilus,” märkis ta. “Peenrad on rohitud, lilled hakkavad õitsema, ilm on tellitud,” naljatas Kuivjõgi.

Salvestus algab kell 6.55. Seega ei osanud Liisi Kuivjõgi öeldagi, millal tuleks reedel ärgata, et salvestuse ajaks nägu peas oleks.

Saate tegijad saabuvad neljapäeval ja ööbivad Pilguse mõisas. Nende külaelanikega, kes ekraanil sõna saavad, on juba kokku lepitud. Siirupitalu perenaine esinemise pärast veel närvis ei olnud, kuid ootamatuid küsimusi pelgab ta oma sõnutsi siiski.

Kõrval asuvas Leemu talus mürises muruniitja. Peremees Väino Kaljulaid väitis, et muru niidab ta enda tarbeks. Reede hommikul on tal aga televisioonis etteaste Mönusate rahvatantsurühmaga. “Kokku on viis paari. Meilt siin käib Lümandasse kolm meest. Seda täpselt ei tea, mitu korda me üles astume. Pakuks, et kolm korda,” arvas ta. Laupäeval osalesid nad Kuressaare tantsupeol. Väinol on oma sõnul ka väike põllumaa, mis vajab rohimist. “Iga asja jaoks tuleb aega võtta. Hullu pole,” selgitas ta oma toimetamisi.

Kui edasi sõitsime, jäi tee ääres silma punasevarrelise vikatiga vehkiv härrasmees. Haruldast tööriista käsitsev külamees Adi Kuivjõgi arvas, et reede hommikul käib põhitegevus muidugi külaplatsil. “Kes see minu õue ikka kondama tuleb,” sõnas ta. Temagi astub telesaates üles rahvatantsijana. Küla kiituseks ütles Adi, et igaüks hoiab oma maatüki korras ja nii see üldmulje tekibki. “Mu plats on kuni teeni välja. Kogu suveks jätkub tegevust,” näitas ta käega.

Tantsuproovi teevad nad Lümanda kultuurimajas korra nädalas poolteist-kaks tundi korraga. Laulupeol käis ta koolipoisina esimest korda 1957. aastal. “Mis siin karta. Eks ole juba proovitud ka,” ei peljanud ta otsesaates tantsimist.

Leedri külavanem Indrek Tiitson arvas, et reedel tuleb end külaplatsile sättida juba viie ajal hommikul. Pealinnast lähevad eetrisse vaid uudised. Isegi ilmateade loetakse tema teada ette nende külast. Bändi asemel esineb Lümanda koor. “Meil oma külas ka bänd, aga seda ei saa nii ruttu kokku,” kurtis külavanem.

Tiitson kasutas juhust lehe vahendusel küla poolehoidjaid tänada. “Ega me hetkekski kahelnud oma edus, aga rahva lemmikuks saamine lõi tummaks. Olgu selle konkursiga, kuidas on, kuid rahva toetus on ikka võit omaette,” rõõmustas ta.

Reede hommikuga kultuuriüritused külas aga ei lõpe. 22. juunil kell kaheksa õhtul süüdatakse külaplatsil jaanituli. 4. juuli pärastlõunal oodatakse huvilisi Kadakapäevale, mille teemaks tervislik toitumine. Augusti alguses tuleb külasse aga tsirkus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 031 korda, sh täna 1)