Benvenuto, Castello!* (6)

Foto: PILLELI LÄETS

Foto: PILLELI LÄETS

* Tere tulemast, Castello!

Kuressaare linn sai sünnipäevakingiks uue restorani. Lossi tänaval avas uksed restoran Castello. Perenaine Aive Laanemets ütleb, et uue söögikoha itaaliapärane nimi (itaalia keeles “loss”) viitab vormiliselt asukohale linna peatänava ääres ja sisuliselt itaaliapärasele menüüle. “Kunagi oli siin võõrastemaja Kuldoda, aga seda nime on keeruline tõlkida, käänata-väänata.” Ja miks mitte alustada uut projekti uue nimega ja uuelt kohalt.

“Ehitus- ja remonditööd algasid poolest jaanuarist. Lammutustöid palju polnud, ruumid olid suhteliselt heas korras, aga palju tuli siiski ka ringi teha. Paigaldasime uue ventilatsioonisüsteemi, see kõik võttis aega,” meenutab perenaine tänaseks selja taga jäänud kolme tegusat kuud. Kogu elektrijuhtmestik oli pärit veel panga ajast ja Aive sõnul päris metsik.

Samas hoones paiknes kunagi Hansapanga Kuressaare kontor. Teisel korrusel asunud juhataja kabinetis on uhke laud veel praegugi alles. Sellest ruumist saab kunagi tulevikus privaatsaal. Pangaperioodi meenutab ka üüratu seif. Vaatamata õhkõrnale lootusele ühtegi rahapakki vooderdise vahelt remondi käigus päevavalgele ei ilmunud. Kas ei osatud õigest kohast otsida või olid need juba uued omanikud leidnud.

Majas on olnud veel kauplus ja Ülikooli apteek. “Mõtlesime, jah, et selline põnev maja, äkki leiab midagi, aga ei. Kahjuks polnud ka ühtki sellist vana seina, mille oleks saanud välja puhastada ja eksponeerida. Oli ainult laudis ja selle all risukivi.” Ainus nähtav kivimüür on ka uusehitus, mitte ajalooline sein.

Edasi loe Oma Kodu suvenumbrist.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 743 korda, sh täna 1)