Aivar Lember hakkab tootma tudraõli (2)

PROOVIPARTII: Aivar Lember on villinud esimesed pudelid tervislikku õli, mis loodetavasti veel sel aastal ka poelettidele jõuab. Foto: Tambet Allik

PROOVIPARTII: Aivar Lember on villinud esimesed pudelid tervislikku õli, mis loodetavasti veel sel aastal ka poelettidele jõuab. Foto: Tambet Allik

Esimesena Saaremaa suurematest viljakasvatajatest hakkab Pähkla talunik Aivar Lember omakasvatatud toorainest ise toodangut valmistama.

“See mõte tuli mul, nagu Newtonile kukkus õun pähe,” ütles Aivar Lember, kes esimest korda külvas tudraseemne maha möödunud aastal. Taluniku sõnul ajendas teda tutra kasvatama ja sellest külmpressitud õli valmistama kasvav huvi tervisliku toitumise vastu.

Möödunud aastal tõi Lember Väike-Maarjast Kaarli talust kasutatud õlipressi, pärast pressi töökorda seadmist on ta sellega teinud juba esimese proovipartii. Edasi tuleb sisse seada tootmisruum, taotleda veterinaarkeskuselt tunnustus ja pärast saagi valmimist sügisel õli tootma hakata.

Aivar Lember pani sel aastal tudraseemne maha seitsmele hektarile, möödunud aastal sai ta ligemale 6 ha suuruselt põllult 4,5 tonni puhastatud õliseemet, millest kolm tonni läks Väike-Maarjasse. Seega on praegu Eesti ökopoodides müüdav kodumaine tudraõli pressitud Pähklas valminud saagist.

Tudra õlisisaldus oleneb aastast, kuid laias laastus saab ühest tonnist tudrast umbes 300 kilogrammi õli. Lember ütles, et ehkki ta ei ole ametlikult mahetootja, kasutab ta õlikultuuri kasvatamisel väetist näpuotsaga ja taimekaitsevahendeid üldse mitte.

Väike-Maarjas asuva Kaarli talu perenaine Kadri Kopso ütles, et temale teadaolevalt on nende talu Eestis praegu ainus tudraõlivalmistaja, kuid täiesti kindel see pole. Uuel tulijal on aga kahtlemata turul ruumi. Seni on õli järele olnud korralik nõudlus ning alati pole kõigile soovijatele kaupa jätkunudki.

Alates sellest aastast Kaarli talu ise tutra enam ei kasvata, vaid loodab selles osas teiste abile. “Meil on mahetalu, kuid tutra on mahedana küllatki keeruline kasvatada, sest ta läheb väga umbrohtu,” põhjendas Kopso, kelle sõnul teeb nende talu peale tudraõli ka palju muid tooteid.

Netikaupluse Sojapood veebilehel öeldakse, et tudraõli ehk Camelina neitsiõli on tõhus halva, LDL- kolesterooli taseme alandaja veres. Teaduslikud katsetused on tõendanud, et 30 g õli sissevõtmine iga päev kuue nädala jooksul langetas kolesterooli taset 12%, mida on kaks korda rohkem kui rapsi- või oliiviõli puhul. Oluliselt suurenes ka asendamatute rasvhapete sisaldus veres.

Soomes on tudraõlile antud Südamemärk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 493 korda, sh täna 1)