Saarlaste tantsupidu on publikule üks kallimaid (3)

VIIS AASTAT TAGASI: 44. tantsupeo avamine 2009. aasta juuni algul. Foto: Ivika Laanet

VIIS AASTAT TAGASI: 44. tantsupeo avamine 2009. aasta juuni algul. Foto: Ivika Laanet

Saare maakonna tantsupidu paistab teiste taoliste pidude seast silma üsna kõrge piletihinnaga. Mõnes maakonnas pääseb publik rahvapeole aga koguni täitsa tasuta.

Saare maakonna laupäeval toimuv 45. tantsupidu tõotab tulla suurejooneline etendus. Kaks tundi kestval peol esineb 1067 tantsijat ja võimlejat. Publikut mahutab Kuressaare staadion ca 700 inimest.

Peopiletid maksavad 12 eurot perepilet (kaks täiskasvanut ja kaks last), 8 eurot täiskasvanu pilet ja 5 eurot kooliõpilase pilet. Sellised maakonna rahvapeo piletihinnad on Eesti mastaabis ilmselt kõige kallimad. Enamasti on maakonna peod tasuta või siis küsitakse peopileti eest paar eurot.

Pilet on veidi kallim vaid üldlaulu- ja tantsupeol, kus laulupeole pääses ca 5-eurose piletiga ja tantsupeo nautimiseks tuli välja käia mõnevõrra rohkem eurosid. Maakondade tasuta pidude või odavate piletite põhjuseks on omavalitsuste suur panus peo korraldamisse.

Saaremaa tantsupeo korraldusmeeskonna juht Krista Lember arvab, et küsimus on peo ja seal esinejate väärtustamises. Küsimusele, mis määrab pileti hinna, vastas Lember: “Eelarve.” Ta lisas, et tema enda käest keegi otseselt ei ole küsinud, miks pilet nii kallis on, kuid selliseid jutte on ta kuulnud.

Tantsupeo eelarve on tema sõnul 13 000 eurot. Sellest 3000 tuleb Saaremaa omavalitsuste liidult, 1300 sponsoritelt ning ülejäänu osas on Lember kirjutanud projekte erinevatele rahastajatele nagu näiteks Kultuurikapital. Transpordi jms osas vaatab iga omavalitsus ise, kuidas ta oma esinejaid rahastab.

Krista Lember ütles, et raha on täpselt nii palju, kui seda on ja tema ei saa küll näiteks omavalitsustele ette heita vähest rahastamist, kindlasti annab ka SOL täpselt nii palju, kui neil anda on.

SOL-i kaudu tuleb ka liitu mitte kuuluva Lääne-Saare valla osalus, sest ülemaakondlikes projektides vald osaleb.

Näiteks Võrus on maakonna laulu- ja tantsupeod tasuta aastast 2012. Sealse omavalitsuste liidu juhatuse esimees Mailis Koger ütles, et omavalitsused toetasid peo korraldamist ja läbiviimist 66% eelarvest. Lisaks maksid omavalitsused iga osaleja eest osalustasu ja maksid kinni ka õpilaste toitlustamise, mõned omavalitsused ka täiskasvanute toitlustamise. Sponsoreid on Kogre sõnul raske leida ja neid on vähe, 32% eelarvest kaeti projektirahaga ja 2% toetas maavalitsus.
Seega on Võrumaa näitel selgelt näha, et pidu saab rahvas tasuta just tänu omavalitsuste toetusele.

Saaremaa omavalitsuste liidu büroo juht Veiko Viil ütles, et tema peab SOL-i rolli peol optimaalseks. “3000 eurot on siiski üsna arvestatav summa ja meie poolt makstav suurim summa maakondlikele kultuuriüritustele sel aastal,” märkis Viil 14 omavalitsuse ühise panuse kohta.

Kui jagada see summa proportsionaalselt omavalitsuste peale, tuleks igaühelt ca 230 eurot. Viil lisas siiski, et summa jaguneb omavalitsuste peale vastavalt nende suurusele ja seega maksab kaks suuremat omavalitsust peamise osa.
Veiko Viil lausus, et 3000 oli see summa, mida korraldajad vajasid. “Täna pole ju ka enam midagi teha, liidu otsused on lukus ja täiendavaks reageerimiseks läheks vähemalt kuu,” nentis ta.


Publik toetab pileti-ostuga traditsiooni

Ma ei saa aru, kuidas antud artikkel aitab kaasa meie ühiste traditsioonide hoidmisele, sellele, kui olulised on meile kodusaared, siin elamine ja esivanemate traditsioonide edasikandmine.

Pean väga oluliseks rahvakultuuri väärtustamist, samas püüan käituda heaperemehelikult ja anda vastutuse väärtushinnangute kujundamisel kõigile osapooltele. Publik toetab piletit ostes rahvatantsutraditsioonide elushoidmist ja arendamist Saare maakonnas.

Kultuuri rahakott on ainult üks ja tantsupidu on ainult üks osa meie tegevusest. Heaks näiteks tantsupidude hindade osas on kindlasti alles toimunud III meeste tantsupidu, kus piletihinnad küündisid 15–45 euroni.

Eelmise vabariikliku tantsupeo piletihinnad olid 5–25 eurot. Odavam variant lubas pidu vaadata tribüünide taguselt alalt ja esimesest reast külgedel asuvatelt kohtadelt tribüünidel, mis pole kindlasti parimad kohad peo jälgimiseks. Sellel aastal on olnud ka teistes maakondades pidusid, mille pääsme hind on 8 eurot.

Minu meelest on kahjuks liiga tehtud ka omavalitsustele. Peo üldeelarve ei sisalda omavalitsuste panust. Omavalitsuste kanda on piduliste transport peole ja tagasi ning osa valdu on leidnud ka võimaluse piduliste toidu eest tasumiseks. Omavalitsuste palgal on rühmade tantsujuhid, omavalitsus kindlustab rühmade proovideks tasuta soojad, puhtad ruumid ja seda peaaegu aastaringselt.

Oleme väga tänulikud Saaremaa omavalitsuste liidule ja kõikidele omavalitsustele osutatud panuse eest.

Krista Lember


Püütakse olla paindlik

Peo kuulutusel on välja toodud kolm piletihinda. Samas ei ole sinna juurde märgitud, kellele missugune hind kehtib. Krista Lember tunnistas, et see on korraldajate apsakas.

Samas märkis ta Saarte Häälele ja ka sotsiaalmeedias inimeste küsimustele vastates, et korraldajad püüavad olla nii paindlikud kui vähegi võimalik. Kui peres on mitte kaks täiskasvanut ja kaks last, vaid üks täiskasvanu ja kolm last, siis antakse ikkagi perepilet. Kuna eraldi piletit pensionäridele ei ole, soovitab Lember vanaemadel-vanaisadel lapselapsed kaasa võtta ja osta perepilet, mis tähendab ühe inimese kohta neljaeurost väljaminekut.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 160 korda, sh täna 1)