Saarlased elavad tervena keskmisest vähem aastaid (9)

HEA TERVIS ON OLULINE: Ave-Mai Aedna armastab koos poeg Johan Hendrikuga kevadsuvises linnas jalgrattal sõita. Foto: Raul Vinni

HEA TERVIS ON OLULINE: Ave-Mai Aedna armastab koos poeg Johan Hendrikuga kevadsuvises linnas jalgrattal sõita. Foto: Raul Vinni

Statistikaameti prognoosi järgi on praegustel Saare maakonna 60–65-aastastel elanikel jäänud tervena elada pisut üle viie aasta. Alla aastaseid lapsi ootab aga ees ligi 54 tervena elatud eluaastat.

2013.–2014. aasta andmete põhjal koostatud prognoosi järgi on Saare maakonna 60–65-aastastel elanikel tervena elada jäänud 5,05 aastat, alla aastastel lastel aga 53,89 aastat. Mõlemad näitajad on Eesti keskmisest mõnevõrra madalamad.

“Palju sõltub sellest, milline on inimese eluviis, kas inimene elab tervislikult või mitte,” leidis koos vankris istuva pisipojaga Kuressaare südalinnas jalutav Kristi Steinberg (fotol).

“Palju oleneb ka mõtlemisest – on see positiivne või negatiivne.”

Oma tervist hindas 29-aastane Kristi väga heaks. “Teen sporti ja liigun palju,” rääkis jooksmisest ja rühmatreeninguist lugu pidav naine. Samuti armastab ta lapsega jalutamas käia.

“Kuna vanemad propageerivad laste seas rohkem liikumist ja tervislikke eluviise, usun, et mu lapse põlvkond elab rohkem aastaid tervena ja kauem kui praegused täiskasvanud.”

Koos poeg Johan Hendrikuga jalgratastel kesklinna saabunud Ave-Mai Aedna sõnul on hea tervis tema enda ja ta lähedaste jaoks väga oluline.

“Aina rohkem valin, mida söön, samuti üritame võimalikult palju liikuda – põhiliselt ratastega,” rääkis ettevõtjana tegutsev Ave-Mai. “Meile meeldib rulluisutada ja talvel suusatada.” Tema sõnul on hea tervise jaoks tähtis ka see, et stressi oleks vähe.

Kuressaare Vanalinna koolis õppivale Johan Hendrikule meeldib sportida. “Vahel jooksen hästi kiiresti, rulluisutan, tennist käin mängimas, eelmisel aastal käisin surfitrennis ka,” loetles poiss, kel koolis on kolm kehalise kasvatuse tundi nädalas.

Ave-Mai Aedna arvates ootab praeguseid lapsi ees ilmselt pikem eluiga ja rohkem tervena elatud aastaid kui praeguseid täiskasvanuid – pööratakse ju aina enam tähelepanu tervisele.

Nii nagu naiste keskmine eluiga on meeste omast pikem, elavad naised ka meestest kauem tervena. Statistikaameti arvutuste kohaselt ootab Saare maakonda sündinud pisitüdrukuid ees koguni viis tervena elatud aastat rohkem kui alla aastaseid mehehakatisi. Vastavad näitajad on 56,43 ja 51,56 aastat.

60–65-aastaste naiste ja meeste puhul on see lõhe siiski väiksem. Naistel jääb tervena elada 5,88 aastat, samas eas meestel aga 4,02.

Kogu Eesti 60–65-aastaste inimeste keskmine tervena elada jäänud aastate arv on 5,4. Kui selles eas Läänemaa elanikel on lootust tervena elada veel üle üheksa aasta, siis Võrumaa elanikel vähem kui poolteist aastat.

Alla aastaseid Eesti väikelapsi ootab aga ees keskmiselt 54,95 tervena elatud aastat. Kui Läänemaa titadele prognoositakse ligi 63 tervena elatud aastat, siis Põlvamaa imikutele tunduvalt vähem, pisut üle 45 aasta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 274 korda, sh täna 1)